räddningshelikoptrarna på Berga och Stockholms skärgård
Skriftlig fråga 2003/04:1306 av de Pourbaix Lundin, Marietta (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2004-06-04
- Besvarad
- 2004-06-09
- Anmäld
- 2004-06-14
- Svar anmält
- 2004-06-14
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 4 juni
Fråga 2003/04:1306
av Marietta de Pourbaix Lundin (m) till försvarsminister Leni Björklund om räddningshelikoptrarna på Berga och i Stockholms skärgårdRedan till hösten finns det stor risk att stora delar av Östersjön, Stockholms skärgård och Mälardalen står utan räddningshelikoptrar. Det kommer inte att finnas någon dygnetruntberedskap på Berga. Flygningarna slutar vardagar kl. 16.15. och fredagar kl. 12.00, det vill säga ingen beredskap under nätter och helger. Sjöfartsverkets tanke är att räddningsberedskapen dygnetrunt bara ska finnas i Visby och Sundsvall med 40 respektive 90 minuters flygtid till Stockholms skärgård. Tydligen handlar det om 3 miljoner kronor som fattas för att full helikopterberedskap ska kunna finnas kvar på Berga. Försvaret satsar de närmaste åren 7,1 miljarder kronor på helikoptrar och jag utgår ifrån att avsikten är att använda dessa maximalt och inte ha dem stående i hangarer halva dygnet.
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att räddningshelikoptrarna på Berga ska ges förutsättningar till dygnetruntberedskap?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:1306 besvarad av Leni Björklund
den 9 juni
Svar på fråga 2003/04:1306 om räddningshelikoptrarna på Berga och i Stockholms skärgård
Statsrådet Ulrica Messing
Marietta de Pourbaix Lundin har frågat statsrådet Leni Björklund vilka åtgärder hon avser att vidta för att räddningshelikoptrarna på Berga ska ges förutsättningar till dygnetruntberedskap. Arbetsfördelningen i Regeringskansliet är sådan att det är jag som ska svara på frågor som avser behovet av räddningshelikoptrar för sjöräddningsändamål.
Sjöfartsverket ansvarar för att det finns en fullgod sjöräddningsförmåga på svenskt territorialvatten och på internationellt vatten som tillhör svensk sjöräddningsregion. Förutom båtar och fartyg från olika myndigheter och organisationer som kan användas för sjöräddningsändamål längs hela Sveriges kust finns även tillgång till räddningshelikoptrar på fem platser i Sverige. Avtal finns med Försvarsmakten om beredskap med helikoptrar på tre platser i Sverige @ Berga, Säve och Ronneby och avtal finns med Norrlandsflyg om tillgång till räddningshelikoptrar vid två platser @ Sundsvall och Visby.
För närvarande pågår diskussioner med Försvarsmakten om helikopterberedskapen, dessa är ännu inte avslutade. Vid den planering som görs för beredskapen med räddningshelikoptrar är beredskapstiden central.
Jag delar Marietta de Pourbaix Lundins åsikt om att det är i dag än vad som var möjligt tidigare viktigt att vi skapar tillfredsställande förutsättningar för sjöräddningen. Sjöfartsverket arbetar, inom ramen för sitt sjöräddningsansvar, kontinuerligt med att finna kostnadseffektiva sjöräddningsalternativ med hög kvalitet.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

