public service-uppdragets geografiska fördelning
Skriftlig fråga 2003/04:1316 av Brodén, Anita (fp)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 2004-06-09
- Anmäld:
- 2004-06-14
- Besvarad:
- 2004-06-23
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar anmält:
- 2004-09-14
den 9 juni
Fråga 2003/04:1316
av Anita Brodén (fp) till kulturminister Marita Ulvskog om public service-uppdragets geografiska fördelningI sändningstillståndet, som nu ses över av Bengt K Johanssons kommitté, kan man i 10 § läsa:
"Nyhetsförmedling och samhällsbevakning skall ha olika perspektiv, så att händelser speglas utifrån olika geografiska, sociala och andra utgångspunkter." Jag anser att kärnan i public service-uppdraget är att spegla vad som händer i vår omvärld och att såväl nyhetsförmedling som samhällsbevakning ska vara geografiskt fördelat över landet. I dag exemplifieras många händelser utifrån ett storstadsperspektiv i allmänhet och ett Stockholmsperspektiv i synnerhet.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga kulturminister Marita Ulvskog:
Vad avser ministern att göra för att genom public service-företagen säkerställa en god geografisk täckning av hela landet där geografiska och sociala utgångspunkter speglas på ett rättmätigt sätt?
