Protesterna mot regimen i Iran

Skriftlig fråga 2019/20:523 av Alexandra Anstrell (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2019-11-29
Överlämnad
2019-12-02
Anmäld
2019-12-03
Svarsdatum
2019-12-11
Besvarad
2019-12-11
Sista svarsdatum
2019-12-11

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Utrikesminister Ann Linde (S)

 

Under de senaste veckorna har vi med fasa följt den iranska regimens våldsamma svar i samband med protesterna i landet. Enligt Amnesty har minst 143 människor dödats sedan protesterna startade i mitten av november. Regimens auktoritära metoder, exempelvis nedstängningen av internet, gör det samtidigt svårt för oss i omvärlden att följa utvecklingen.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga utrikesminister Ann Linde:

 

Ser ministern ett behov av ett tydligare agerande för att motverka den iranska regimens eskalerande våldsanvändning mot och förtryck av den egna befolkningen?

Svar på skriftlig fråga 2019/20:523 besvarad av Utrikesminister Ann Linde (S)



Utrikesdepartementet

Utrikesministern

Till riksdagen


Svar på fråga 2019/20:523 av Alexandra Anstrell (M) Protesterna mot regimen i Iran

Alexandra Anstrell har frågat mig om jag ser ett behov av tydligare agerande för att motverka den iranska regimens handlande mot den egna befolkningen.

Regeringen har varit tydlig med hur allvarligt vi ser på uppgifterna om de höga dödstalen i samband med de nyliga demonstrationerna i Iran. Utrikesdepartementet har också framfört tydliga budskap till Iran.

Rätten till yttrandefrihet och rätten till fredliga sammankomster måste respekteras. Obegränsad tillgång till internet måste också upprätthållas. Detta framhålls i ett EU-uttalande från den 8 december. Sverige har verkat för ett enat EU i förhållande till händelserna i Iran i november.

Regeringen är djupt oroad över situationen för mänskliga rättigheter i Iran. UD:s rapport om mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer visar tydligt på de allvarliga brister som finns. En ny rapport publiceras inom kort.

Skyddet av och respekten för mänskliga rättigheter är centrala aspekter i Sveriges relation med Iran. Vi arbetar löpande med dessa frågor och tar upp vikten av mänskliga rättigheter i våra politiska kontakter med landet.

Regeringen kommer även fortsatt att kontinuerligt föra fram dessa budskap i kontakter med iranska företrädare, liksom genom FN och EU och i andra relevanta fora.

Stockholm den 11 december 2019 –

Ann Linde

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.