programverksamheten på fängelserna
Skriftlig fråga 1999/2000:559 av Hellsvik, Gun (m)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 2000-02-16
- Anmäld:
- 2000-02-22
- Besvarad:
- 2000-02-23
Fråga 1999/2000:559
av Gun Hellsvik (m) till justitieminister Laila Freivalds om programverksamheten på fängelsernaFångvårdsanstalten Österåker och dess program mot narkotikamissbruk har varit ett flaggskepp för den svenska kriminalvården. Senare års besparingar har inneburit en halvering av antalet anställda. Ytterligare besparingar kommer att drabba verksamheten innevarande och nästkommande år. Det är självklart att detta resulterar i förändringar av verksamheten och företrädare för kriminalvården har uttalat att man förlorar alltmer av den sociala kontrollen och att det ökar risken för droger.
Den tidigare anstaltschefen Ann-Britt Grünewald insåg vad som höll på att hända och lämnade verksamheten, då hon inte kunde acceptera att programverksamheten gjordes omöjlig.
Vilka åtgärder avser justitieministern vidta för att Österåker och övriga anstalter ska kunna förbättra sin programverksamhet?

