porrfria hotell för ordförandeskapets gäster

Skriftlig fråga 1999/2000:1173 av Hoffmann, Ulla (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2000-06-28
Besvarad
2000-07-11
Anmäld
2000-09-19

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 27 juni

Fråga 1999/2000:1173

av Ulla Hoffmann (v) till utrikesminister Anna Lindh om porrfria hotell för ordförandeskapets gäster

Internationellt anses Sverige vara ett av världens mest jämställda länder. Jämställdhetsfrågan är också en av de frågor som, enligt uppgift, regeringen har för avsikt att lyfta under det svenska ordförandeskapet.

Den senaste tiden har det i bl.a. fackpressen pågått en debatt om pornografiutbudet på hotellrum och gästernas möjlighet att få tillgång till porrfria rum på samma sätt som det är en självklar rättighet att kunna få rökfria rum. Hotellpersonalen tvingas ge rumsservice i de rum där de vet att gästen sitter och tittar på porrfilmer och de vittnar om sexuella trakasserier som de utsätts för. Hotellens utbud av porrfilmer är en fråga om såväl arbetsmiljö som jämställdhet.

Inför det svenska ordförandeskapet 2001 kommer ett stort antal hotellrum att handlas upp. En självklarhet för ett land som månar om sitt rykte som jämställt är att de hotellrum som regeringen erbjuder sina gäster är porrfria. Det borde vara självklart att Sverige erbjuder kvinnofridscertifierade hotell på samma sätt som vi kan erbjuda miljöcertifierade.

Min fråga till utrikesministern är därför:

Vilka åtgärder avser regeringen vidta för att Sveriges gäster, kvinnliga som manliga, under ordförandeskapet ska kunna bo i porrfria hotellrum?

Svar på skriftlig fråga 1999/2000:1173 besvarad av utrikesminister Anna Lindh

den 11 juli

Svar på fråga 1999/2000:1173 om porrfria hotell för ordförandeskapets gäster

Utrikesminister Anna Lindh

Den 1 januari 2001 övertar Sverige för första gången ordförandeskapet i EU:s ministerråd. Det är en ansvarsfull och stimulerande uppgift som regeringen ser fram emot. Ulla Hoffmann har frågat mig vilka åtgärder regeringen avser vidta för att Sveriges gäster under ordförandeskapet ska kunna bo i hotellrum fria från pornografi.

Sammanlagt kommer runt 20 000 personer att gästa Sverige under det svenska ordförandeskapet, bl.a. delegater, journalister, tjänstemän och servicepersonal. När Regeringskansliet gör preliminära blockbokningar runt om i landet görs urval av hotell inom ramen för det samarbete som finns för samtliga mötesprojekt och där representanter från såväl Regeringskansliet som kommunerna finns representerade. De hotell som kommer att användas har gemensamt att de ska hålla hög standard utan överdåd, att de ska ha närhet till möteslokalen och att de ska vara funktionella ur ett transport- och säkerhetsperspektiv. För vissa orter innebär ett möte att nästan samtliga hotellrum under ett par dagar under våren 2001 kommer att tas i anspråk av deltagare vid mötet.

Jag utgår från att var och en som gästar Sverige under det svenska ordförandeskapet själv kan ta ansvar för sina handlingar på ett etiskt och moraliskt sätt och så att jämställdhet inte kan ifrågasättas.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.