Pomperipossaskatt för entreprenörer
Skriftlig fråga 2001/02:427 av Hagen, Catharina (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-12-14
- Anmäld
- 2002-01-15
- Besvarad
- 2002-01-25
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2001/02:427
av Catharina Hagen (m) till finansminister Bosse Ringholm om pomperipossaskatt för entreprenörerDen nya andelsbyteslagen har redan slopats för vanliga aktieägare men för fåmansbolagsägare har den blivit en pomperipossaskatt. Fåmansbolagsägare som sålt sitt företag i utbyte mot aktier i det köpande bolaget kan riskera att inte bara förlora hela värdet utan också att få betala skatt för den förlorade försäljningsintäkten. Detta beror på att företagaren måste ta upp en del av försäljningsintäkten som inkomst av tjänst och kvittningsmöjlighet föreligger ej för denna del.Om syftet med lagstiftningen även har inbegripit detta resultat framgår detta dock inte tillräckligt tydligt.
Vad avser finansministern vidta för åtgärder för att det tydligare ska framgå att avsikten med nuvarande lagstiftning även varit den här beskrivna pomperipossaeffekten
Svar på skriftlig fråga 2001/02:427 besvarad av finansminister Bosse Ringholm
den 25 januari
Svar på fråga 2001/02:427 om pomperipossaskatt för entreprenörer
Finansminister Bosse Ringholm
Catharina Hagen har frågat mig vad jag avser att vidta för åtgärder för att det tydligare ska framgå att avsikten med nuvarande lagstiftning även varit den av henne benämnda pomperipossaeffekten.
I svar på en interpellation av Catharina Hagen den 24 januari har jag anfört att den s.k. 3:12-utredningen ser över reglerna för hur ägare av fåmansföretag ska beskattas och att frågan om samverkan mellan de s.k. 3:12-reglerna och reglerna om andelsbyten omfattas av utredningens uppdrag. Utredningen ska avsluta sitt arbete senast den 31 maj i år. För dagen är jag inte beredd att lämna några ytterligare besked.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

