Politiskt attentat riktat mot aborträttsfestival

Skriftlig fråga 2014/15:131 av Eva-Lena Jansson (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2014-12-11
Överlämnad
2014-12-14
Anmäld
2014-12-15
Svarsdatum
2014-12-29
Besvarad
2014-12-29
Sista svarsdatum
2014-12-29

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Statsrådet Anders Ygeman (S)

 

Sedan 1975 har Sverige en lagstiftning som ger en gravid kvinna rätt att i varje situation själv bestämma om hon vill avbryta graviditeten upp till den 18:e graviditetsveckan. Kvinnan behöver inte tala om varför hon vill göra en abort och ska inte bli ifrågasatt i sitt beslut. Från och med den 19:e graviditetsveckan behövs tillstånd från Socialstyrelsen. Abortlagstiftningen har ett brett stöd i Sveriges riksdag just nu men det finns flera ledamöter som är tydliga abortmotståndare.

Söndagen den 7 december anordnade RFSU, riksförbundet för sexuell upplysning, och tidskriften Ottar en filmvisning i samband med en aborträttsfestival. Filmen som visades var en dokumentärfilm, Vessel, som beskriver hur frivilliga hjälper kvinnor att få en säker abort ute på havet nära länder där kvinnor förnekas rätten till abort. Besökarna vid filmvisningen utsattes för ett attentat när en rökbomb kastades in, och enligt uppgifter från polisen var attentatet att betrakta som politiskt. Inga personer ska ha skadats men flera chockades av attentatet.

I andra delar av världen hotas och misshandlas personal som jobbar på abortkliniker, några har till och med mördats av extrema abortmotståndare. På nätet kan man se hur personer med koppling till bland annat högerextrema organisationer hyllar attentatet och hoppas på fortsatt ”konfrontation”.

 Min fråga till statsrådet Anders Ygeman är följande:

 

Avser statsrådet och regeringen att vidta några åtgärder med anledning av det politiska attentatet som riktats mot organisationer som står upp för kvinnors rätt till fri och säker abort?

Svar på skriftlig fråga 2014/15:131 besvarad av Anders Ygeman (S), statsråd

Dnr Ju/2014/7760/statssekr

Justitiedepartementet

Inrikesministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2014/15:131 av Eva-Lena Jansson (S) Politiskt attentat riktat mot aborträttsfestival

Eva-Lena Jansson har frågat mig om jag och regeringen avser att vidta några åtgärder med anledning av det politiska attentat som riktats mot organisationer som står upp för kvinnors rätt till fri och säker abort.

Den svenska abortlagstiftningen ger kvinnan rätt att begära att hennes graviditet ska avslutas. Detta är en rättighet som kvinnor har haft sedan 1974. Kvinnors rätt att bestämma över sin egen kropp är centralt i regeringens feministiska politik. Regeringen ser därför allvarligt på angrepp som riskerar att hota sådana lagstadgade rättigheter i samhället.

En särskild nationell samordnare har tillsatts för att värna demokratin mot våldsbejakande extremism (dir. 2014:103). Samordnarens uppdrag är bland annat att stärka och stödja samverkan i arbetet med att värna demokratin mot våldsbejakande extremism på nationell och lokal nivå.

Det misstänkta brottet den 7 december, då en rökbomb kastades in på en filmvisning vid RFSU:s aborträttsfestival, utreds nu av polisen. Den processen bör avvaktas innan slutsatser kan dras med anledning av denna händelse.

Stockholm den 22 december 2014

Anders Ygeman

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.