polisens uniformer

Skriftlig fråga 2002/03:1288 av Strandberg, Torkild (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2003-08-11
Besvarad
2003-08-25
Anmäld
2003-09-16
Svar anmält
2003-09-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 8 augusti

Fråga 2002/03:1288

av Torkild Strandberg (fp) till justitieminister Thomas Bodström om polisens uniformer

Rikspolisstyrelsen har föreslagit att det ska bli tillåtet för poliser att i sitt arbete bära vissa etniska och religiösa kläder @ till exempel huvudduk eller turban. Anledningen är att polisen säger sig vilja visa att man accepterar olika etnisk bakgrund och religiös tillhörighet.

Ett av de viktigaste syftena med en enhetlig uniform är att den enskilde polisens religiösa eller politiska livsåskådning inte ska ha någon betydelse. När den enskilda polisen möter allmänheten ger uniformen en tydlig signal att vederbörande är en myndighetsperson som ytterst representerar samhället och våra gemensamma lagar. Förslaget från Rikspolisstyrelsen väcker frågan om var man ska dra gränsen för vilka etniska och religiösa kläder eller symboler som får bäras, och vem som ska dra den gränsen.

Alla ska kunna vara övertygade om att man får samma bemötande, oavsett vilken polisman man stöter på. Man ska inte bilda sig en uppfattning om en polisman på religiösa eller etniska grunder. Det är av stor betydelse att polisen i Sverige breddas, så att poliskåren bättre speglar befolkningssammansättningen i vårt land. För att detta ska bli möjligt krävs snarare att polisens antagningsprocess moderniseras än att kravet på en enhetlig uniform slopas.

Vad avser justitieministern att göra för att polisen i Sverige även i fortsättningen ska bära en enhetlig uniform?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:1288 besvarad av Thomas Bodström

den 25 augusti

Svar på fråga 2002/03:1288 om polisens uniformer

Justitieminister Thomas Bodström

Torkild Strandberg har frågat mig vad jag avser att göra för att polisen i Sverige i fortsättningen ska bära enhetlig uniform.

Det är viktigt att den svenska polisens sammansättning speglar vårt samhälle i stort, såväl vad gäller etnisk härkomst som religiös tillhörighet. Det handlar bland annat om allmänhetens förtroende för polisen, men också om polisens effektivitet i det dagliga arbetet. Fler poliser med utländsk bakgrund kan bidra till att öka förståelsen inom polisen för invandrares situation i det svenska samhället, vilket i sin tur leder till att polisen bättre kan lösa sina grundläggande uppgifter, det vill säga att förebygga och utreda brott.

Rikspolisstyrelsen (RPS) arbetar aktivt för att andelen poliser med utländsk bakgrund ska öka. En del i detta handlar om att se över och anpassa rekryteringsförfarandet så att sökande med invandrarbakgrund inte diskrimineras. RPS har också inlett ett arbete med att se över arbetsmiljö och arbetsrättsliga bestämmelser för att utröna om det inom dessa områden kan finnas diskriminerande inslag. I detta sammanhang diskuteras även polisens uniform och om reglerna kring bärandet av denna på något sätt kan innebära ett hinder för människor med viss religiös tillhörighet att söka sig till polisyrket. För närvarande finns dock inget förslag som går ut på att polisens uniform ska förändras.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.