Polisens terroristbekämpning
Skriftlig fråga 2007/08:739 av Bodström, Thomas (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-02-11
- Anmäld
- 2008-02-12
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2008-02-21
- Svar anmält
- 2008-02-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 11 februari
Fråga
2007/08:739 Polisens terroristbekämpning
av Thomas Bodström (s)
till justitieminister Beatrice Ask (m)
Regeringen presenterade i dag vad man kallar en strategi för att bekämpa terrorism. Ett utökat samarbete med Förenta nationerna ingår såväl som respekt för de mänskliga rättigheterna. Svensk polis samarbetar i dag också med USA. För en kort tid sedan erkände CIA-chefen Michael Hayden att USA:s agenter använt sig av tortyr, så kallad waterboarding, eller skendränkning, mot terroristfångar. Frågan ställs därför på sin spets hur justitieministern tänker sig ett samarbete med USA i framtiden. Kan Sverige och svensk polis verkligen samarbeta med ett land som använder sig av tortyr? Jag vill fråga justitieministern:
Vilka särskilda åtgärder avser justitieministern att vidta ur samarbetssynpunkt med USA med anledning av uppgifterna om tortyr?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:739 besvarad av Justitieminister Beatrice Ask
Svar på fråga
2007/08:739 Polisens terroristbekämpning
Justitieminister Beatrice Ask
Thomas Bodström har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta när det gäller samarbetet med USA mot bakgrund av de uppgifter som förekommit om tortyr i samband med förhör.
Regeringen ser mycket allvarligt på uppgifterna om att USA tidigare har använt så kallad skendränkning vid förhör av misstänkta personer. Användning av sådana metoder är naturligtvis fullständigt oacceptabel, och måste anses strida mot 1984 års FN-konvention mot tortyr.
Polisen och Säkerhetspolisen har sedan länge ett utvecklat internationellt samarbete med såväl enskilda stater som internationella organisationer och mellanstatliga organ. Det kan handla om allt från övergripande kontakter på hög nivå till en mer fördjupad samverkan i enskilda ärenden. Detta är värdefullt och utgör en grundförutsättning för att svensk polis på ett effektivt sätt ska kunna bekämpa bland annat grov organiserad brottslighet och terrorism med internationella förgreningar.
Samtidigt måste stor försiktighet iakttas när samarbete sker med stater där mänskliga rättigheter inte respekteras fullt ut eller där rättsväsendet inte uppfyller grundläggande krav på rättsäkerhet. Framkommer det sådan information måste berörda myndigheter göra en noggrann bedömning av lämpligheten av ett fortsatt samarbete. I det här fallet kan uppgifterna om att så kallad skendränkning har använts få konsekvenser i rättsligt och polisiärt samarbete med USA.
Från den svenska regeringens sida kommer vi att påtala för USA att vi inte under några omständigheter accepterar att metoder i strid med FN-konventionen mot tortyr används i förhörssituationer.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

