Polisens användning av analys- och underrättelseverktyg

Skriftlig fråga 2025/26:167 av Petter Löberg (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2025-11-06
Överlämnad
2025-11-07
Anmäld
2025-11-11
Svarsdatum
2025-11-19
Besvarad
2025-11-19
Sista svarsdatum
2025-11-19

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

 

Tidningen Dagens ETC har vid ett flertal tillfällen förtjänstfullt rapporterat om hur Polismyndigheten under senare år använt analys- och underrättelseverktyg utvecklade av det amerikanska företaget Palantir Technologies. 

Företaget grundades av bland andra Peter Thiel, en på många sätt kontroversiell högerprofil. Programvaran används i flera länder för att bearbeta och analysera stora mängder data från myndighetsregister, kommunikation och sociala medier. Det finns frågor kring risker med Palantirs verktyg för så kallat prediktivt polisarbete eller annan typ av automatiserad riskprofilering eller ansiktsigenkänning. 

Företaget har internationellt ifrågasatts för bristande insyn, oklar datalagring och risker för integritetsintrång. Flera europeiska aktörer har valt att avstå från samarbete med Palantir. Europol beslutade 2022 att inte ingå avtal med företaget av delvis oklara skäl. Man kan undra om det inte är lämpligt för regeringen att verka för att polisen i stället utvecklar eller upphandlar ett nationellt eller europeiskt analysverktyg som ger full kontroll över datahantering och integritetsskydd. 

Mot denna bakgrund väcker det frågor när det framkommer att statsministern under sommaren 2025 träffade Peter Thiel i samband med dennes besök i Sverige, samtidigt som svensk polis uppges använda Palantirs system i sin verksamhet. Det är därför angeläget att klargöra hur detta samarbete är reglerat och hur regering och myndigheter säkerställer att svensk lag, EU-rätten och medborgarnas rätt till integritet respekteras. 

För säkerhets skull ber jag även ministern dubbelkolla att inga sekretessbelagda uppgifter lämnas ut och att ange om frågan inte kan besvaras av denna anledning.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga justitieminister Gunnar Strömmer:

 

Har ministern och regeringen godkänt eller informerats om polisens samarbete med Palantir Technologies, sedan när pågår detta samarbete och var lagras den data som analyseras – i Sverige, inom EU eller i Palantirs egna molntjänster utanför unionen?

Svar på skriftlig fråga 2025/26:167 besvarad av Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Svar på fråga 2025/26:167 Polisens användning av analys- och underrättelseverktyg

till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

 

Svar på fråga 2025/26:167 Petter Löberg (S) Polisens användning av analys- och underrättelseverktyg

 

Petter Löberg har frågat mig om jag och regeringen har godkänt eller informerats om polisens samarbete med Palantir Technologies, sedan när detta samarbete pågår och var den data som analyseras lagras – i Sverige, inom EU eller i Palantirs egna molntjänster utanför unionen.

 

Polismyndigheten avgör själv vilka IT-tjänster som myndigheten upphandlar och använder i sin verksamhet. Det är inget som jag eller regeringen godkänner eller får någon särskild information om.

 

Polismyndighetens behandling av personuppgifter styrs av ett omfattande regelverk, inte minst genom brottsdatalagen (2018:1177) som fungerar som en ramlag för de brottsbekämpande myndigheternas behandling av personuppgifter. Myndighetens behandling av sådana uppgifter är också föremål för såväl intern som extern tillsyn, bland annat från Integritetsskyddsmyndigheten.

 

Jag har fullt förtroende för att Polismyndighetens behandling av personuppgifter följer gällande regelverk. Frågor om Polismyndighetens upphandlingar får ställas till myndigheten.

 

 

Stockholm den 19 november 2025

 

 

 

Gunnar Strömmer

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.