placeringen av European Spallation Source

Skriftlig fråga 2004/05:2049 av Lindblad, Lars (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2005-07-20
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2005-08-19
Anmäld
2005-09-13
Svar anmält
2005-09-13

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 20 juli

Fråga 2004/05:2049

av Lars Lindblad (m) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om placeringen av European Spallation Source

I juli 2004 gav regeringen i uppdrag till den förre finansministern Allan Larsson att undersöka möjligheten att placera den planerade neutron-, material- och strukturforskningsanläggningen ESS (European Spallation Source) i Lund.

Allan Larsson har nu i rapporten Svenskt värdskap för ESS rekommenderat utbildningsminister Leif Pagrotsky att "den svenska regeringen under 2005 bör avge en avsiktsförklaring att Sverige förbereder ett erbjudande om värdskap för ESS, ett europeiskt mångvetenskapligt forskningscentrum, som ett skandinaviskt konsortium har föreslagit ska byggas i Lund".

Med anledning av ovanstående vill jag fråga:

Har statsrådet för avsikt att följa Allan Larssons rekommendation och stödja Sveriges kandidatur för placering av European Spallation Source i Lund?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:2049 besvarad av Leif Pagrotsky

den 19 augusti

Svar på fråga 2004/05:2049 om placering av European Spallation Source

Utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky

Lars Lindblad har frågat mig om jag har för avsikt att följa Allan Larssons rekommendation och stödja Sveriges kandidatur för placering av European Spallation Source (ESS) i Lund.

Allan Larsson har som regeringens särskilde förhandlare undersökt möjligheten att placera ESS i Sverige. I hans rapport, Svenskt värdskap för ESS, föreslås att regeringen ska avge en avsiktsförklaring att förbereda ett erbjudande om ett svenskt värdskap för ESS. I rapporten föreslås en placering i Lund. Jag har också erfarit att Lunds universitet, Region Skåne samt flera kommuner i Sydsverige har visat ett starkt intresse för att regeringen ska stödja ett erbjudande om värdskap för en placering i Lund.

Rapporten remissbehandlas för närvarande för att utröna inställningen hos myndigheter, organisationer och forskarsamhälle till en placering av ESS i Sverige. Jag kommer även att inbjuda mina kolleger i de övriga nordiska länderna till att gemensamt studera frågan om vad ett svenskt värdskap skulle innebära. Speciellt den danska inställningen till en placering i Lund måste klarläggas eftersom det är i Danmark som huvuddelen av regionens neutronforskare finns.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.