placering av nya tillsynsmyndigheten för a-kassorna

Skriftlig fråga 2002/03:403 av Larsson, Maria (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2003-01-16
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Anmäld
2003-01-21
Besvarad
2003-01-23
Svar anmält
2003-01-28

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 16 januari

Fråga 2002/03:403

av Maria Larsson (kd) till statsrådet Hans Karlsson om placering av nya tillsynsmyndigheten för a-kassorna

Enmansutredare Bo Jangenäs har just presenterat sin utredning om var den nya myndigheten för tillsynen över arbetslöshetsförsäkringen ska ligga. Han föreslår Stockholm, bland annat för att han tror att personal på AMS inte vill flytta. Det är viktigt att nya myndigheter sprids över landet. Det är en inriktning som hittills varit rådande, och den får inte äventyras.

Jönköping är lämplig ort för den myndighet som ska sköta tillsynen av a-kassan. Där finns närhet till högre utbildning, där finns en erfarenhet av statlig myndighetsutövning, där finns en väl fungerande länsarbetsnämnd varifrån viss personal kan rekryteras, och avståndet till a-kassorna i Stockholm är överkomligt i restid men ändå tillräckligt för att skapa integritet gentemot de kassor man ska granska. Jönköpings län har dessutom stort behov av arbete inom tjänstesektorn då länet domineras kraftigt av tillverkningsindustrin.

Med hänvisning till det anförda vill jag ställa följande fråga till statsrådet Hans Karlsson:

Är ministern beredd är pröva frågan att förlägga den nya tillsynsmyndigheten av a-kassan till Jönköping?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:403 besvarad av Hans Karlsson

den 23 januari

Svar på fråga 2002/03:403 om placering av den nya tillsynsmyndigheten för a-kassorna

Statsrådet Hans Karlsson

Maria Larsson har frågat om jag är beredd att pröva frågan om att förlägga den nya tillsynsmyndigheten av a-kassan till Jönköping.

Regeringens utredare inkom den 11 december 2002 med sin redovisning av uppdraget att undersöka alternativa lokaliseringsorter för Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen. Utredaren förordar där Stockholmsområdet som den mest lämpade orten. Regeringen har emellertid fått in en rad skrivelser om önskemål att förlägga myndigheten till andra orter i Sverige. Det pågår därför ett intensivt beredningsarbete inom Regeringskansliet där de olika alternativen övervägs. Regeringen kommer att redovisa sitt ställningstagande vid en senare tidpunkt.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.