pirattillverkning och varumärkesintrång

Skriftlig fråga 2000/01:570 av Jacobsson, Magnus (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-01-24
Anmäld
2001-01-31
Besvarad
2001-01-31

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 24 januari

Fråga 2000/01:570

av Magnus Jacobsson (kd) till justitieminister Thomas Bodström om pirattillverkning och varumärkesintrång

EU-kommissionen har efter flera års utredande äntligen presenterat ett meddelande där man utlovar ett direktiv som ska motverka pirattillverkning.

Av det tiotal konkreta förslag som väntar handlar de flesta om förändringar som bara marginellt motverkar förekomsten av pirattillverkade produkter, exempelvis farliga barnleksaker. Vem tror exempelvis att gränsöverskridande kriminalitet begränsas speciellt mycket av att branschorganisationer får rätt att föra kollektiv talan inför domstolar? Och vem tror att världshandelns lagliga del ökar med någon eller några procent av att EU-kommissionen tar fram "en regelbunden rapport om hur direktivet fungerar", eller av att varje medlemsstat tillsätter "en eller flera administrativa kontaktpersoner för ärenden som gäller insatser mot varumärkesförfalskningar och pirattillverkning"?

Att EU-kommissionen vill satsa på utbildning av tjänstemän är bra, liksom tanken att harmonisera kriterierna för skadeståndsberäkningar och samtidigt inrätta ett särskilt förfarande för att återkalla pirattillverkade produkter från marknaden. Sammantaget är insatserna dock inte tillräckliga.

Med hänvisning till ovanstående vill jag ställa följande fråga:

Vad avser justitieministern vidta för åtgärder för att det väntade EU-direktivet ska bli mer kraftfullt i synnerhet mot konsumentfarliga produkter på den svenska marknaden?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:570 besvarad av justitieminister Thomas Bodström

den 31 januari

Svar på fråga 2000/01:570 om pirattillverkning och varumärkesintrång

Justitieminister Thomas Bodström

Magnus Jacobsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att det kommande EG-direktivet om piratkopiering och varumärkesförfalskning ska bli mer kraftfullt, i synnerhet mot konsumentfarliga produkter på den svenska marknaden.

Magnus Jacobsson har i en tidigare fråga tagit upp problemet med piratkopiering och varumärkesförfalskning (fråga 2000/01:185). I mitt svar (Dnr Ju2000/5789) pekade jag på ett flertal pågående åtgärder och initiativ på området, bl.a. det kommande EG-direktivet som Magnus Jacobsson nu tar upp.

Direktivet beskrivs översiktligt i ett meddelande som nyligen presenterades av kommissionen. Syftet med direktivet är att stärka skyddet för de immateriella rättigheterna och att fastställa de allmänna förutsättningarna för informationsutbyte och administrativt samarbete på området. Eftersom något färdigt direktivförslag ännu inte har lagts fram är det för närvarande svårt att uttala sig närmare om det kommande direktivets innehåll. Jag kan dock nämna att regeringens uppfattning om det angelägna i att komma till rätta med problemet med piratkopiering och varumärkesförfalskning är väl känd av kommissionen. I den mån kommissionens förslag inte skulle innehålla tillräckligt kraftfulla åtgärder har medlemsstaterna naturligtvis alltid möjlighet att påverka direktivets utformning vid de kommande rådsförhandlingarna.

Avslutningsvis vill jag nämna att just frågan om kopplingen mellan piratkopiering och produktsäkerhet kommer att belysas särskilt vid den internationella konferens i Stockholm om varumärkesförfalskning och piratkopiering som jag berörde i mitt tidigare svar. Målet för konferensen är att finna ytterligare åtgärder i kampen mot piratkopiering och varumärkesförfalskning.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.