Pilotförsök med förskrivningsorsak på recept
Skriftlig fråga 2007/08:275 av Westerholm, Barbro (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-11-16
- Inlämnad
- 2007-11-16
- Besvarad
- 2007-11-21
- Svar anmält
- 2007-11-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 16 november
Fråga
2007/08:275 Pilotförsök med förskrivningsorsak på recept
av Barbro Westerholm (fp)
till socialminister Göran Hägglund (kd)
Socialstyrelsen har i december 2006 efter ett uppdrag från regeringen lämnat förslag till nationell modell för att ange förskrivningsorsak på recept. I rapporten föreslås att införande av förskrivningsorsak på recept genomförs stegvis och inleds med avgränsade pilotförsök.
Uppgiften om orsaken till förskrivningar kan vara till nytta på flera sätt. Den kan användas för förbättrad uppföljning och fortsatt behandling, ge större delaktighet till patienten och därmed förbättrad följsamhet i behandlingen, ingå i en för vårdgivare gemensam läkemedelslista såsom läkemedelsförteckningen och en framtida nationell ordinationsdatabas och användas vid lokalt kvalitetsförbättringsarbete samt användas för nationell uppföljning och forskning via läkemedelsregistret.
Den sistnämnda nyttan är viktig inte minst när det gäller uppföljningen av nytta och risker med läkemedelsbehandling av äldre. Under perioden 2000–2006 rapporterades 529 dödsfall i åldersgruppen 65-plus till Läkemedelsverket där ett samband med läkemedelsbehandlingen bedömdes som troligt eller möjligt. De läkemedel som det rör sig om har registrerats på grund av en visad positiv behandlingseffekt kontra risken för biverkningar. Det är viktigt att följa upp om den bedömningen står sig när läkemedlen kommit ut på marknaden och det är här som vikten av att veta förskrivningsorsaken kommer in i bilden.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga socialminister Göran Hägglund om och i så fall när ett pilotförsök med förskrivningsorsak på recept kommer att inledas.
Svar på skriftlig fråga 2007/08:275 besvarad av Socialminister Göran Hägglund
Svar på fråga
2007/08:275 Pilotförsök med förskrivningsorsak på recept
Socialminister Göran Hägglund
Barbro Westerholm har frågat mig om och i så fall när ett pilotprojekt med förskrivningsorsak på recept kommer att inledas.
Redan i dag finns det möjlighet att ange förskrivningsorsak på recept och registrera den i receptregistret. Det är emellertid inget krav att så sker och i praktiken har förskrivningsorsak aldrig registrerats i receptregistret. Enligt Socialstyrelsen rapport Förskrivningsorsak vid läkemedelsordination är orsaken till detta bland annat att det har funnits ett motstånd hos förskrivarna mot att föra in denna uppgift på recepten samt att ett färdigt kodsystem för detta aldrig utarbetats.
Enligt Socialstyrelsen finns det flera fördelar med att införa krav på att förskrivningsorsak anges på recept och att det registreras i receptregistret. Bland annat anges att förskrivarnas uppföljning av insatt läkemedelbehandling skulle underlättas samt att en nationell uppföljning och forskning via läkemedelsregistret skulle förbättras. Det krävs emellertid vissa utvecklingsinsatser såsom framtagande av kodregister för förskrivningsorsak, komplettering av datajournalsystem samt anpassning av dataöverföring till Apoteket AB.
Det är angeläget att uppföljningen av läkemedelsbehandling förbättras. Att införa krav på angivande av förskrivningsorsak på recept kan vara ett sätt att öka kvaliteten på läkemedelsförskrivningen. Området är prioriterat för mig och jag avser att se över förutsättningarna för att initiera ett pilotprojekt.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
