Pilkingtons och arbetslösheten i Landskrona
Skriftlig fråga 2012/13:84 av Karlsson, Anders (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2012-10-30
- Anmäld
- 2012-11-05
- Besvarad
- 2012-11-07
- Svar anmält
- 2012-11-07
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 30 oktober
Fråga
2012/13:84 Pilkingtons och arbetslösheten i Landskrona
av Anders Karlsson (S)
till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M)
Landskrona är sedan gammalt en hårt prövad industristad med hög arbetslöshet. Enligt Arbetsförmedlingens statistik, som inte visar hela arbetslösheten, var i september nästan 2 900 landskroniter öppet arbetslösa eller i program med aktivitetsstöd. Staden har alltså länets högsta arbetslöshet, 15,1 procent. Vi har väldigt länge oavbrutet legat högt både i Sverige och i landet som helhet, vilket givetvis inte är bra för kommunen. Inte heller för Landskrona har det borgerliga regeringsövertagandet i riket, regionen och kommunen 2006 betytt någon som helst förbättring.
Nyligen kom beskedet att Pilkingtons lägger ned sin bilglastillverkning i Landskrona helt, varför 120 personer mister jobbet. Pilkingtons är en multinationell koncern som ägs av det japanska företaget NSG Group.
Staden folkpartistiska kommunstyrelseordförande tycks mest lite förvånad men har inga synpunkter på att kommunen eller Arbetsförmedlingen inte har getts någon förvarning. Han finner avvecklingen både hanterbar och naturlig utifrån krisen i Europa.
Vilka initiativ avser statsrådet att ta så att kommun och arbetsförmedling obligatoriskt förbereds en viss tid före större varsel och företagsnedläggningar så att olika åtgärder snabbt kan komma i gång?
Svar på skriftlig fråga 2012/13:84 besvarad av Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström
Svar på fråga
2012/13:84 Pilkingtons och arbetslösheten i Landskrona
Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström
Anders Karlsson har frågat mig vilka initiativ jag avser att ta så att kommun och arbetsförmedling obligatoriskt förbereds en viss tid före större varsel och företagsnedläggningar så att olika åtgärder snabbt kan komma i gång.
Enligt lagen om vissa anställningsfrämjande åtgärder (1974:13), ofta kallad främjandelagen, är arbetsgivare skyldiga att informera Arbetsförmedlingen om driftsinskränkningar som berör fem personer eller fler. Hur lång tid i förväg det ska ske beror på hur många arbetstagare som berörs. När det handlar om att fler än hundra personer ska sägas upp ska arbetsgivaren informera Arbetsförmedlingen senast sex månader i förväg.
Det är viktigt att komma ihåg att alla varsel inte leder till uppsägningar, eftersom många varsel tas tillbaka. Alla uppsägningar behöver i sin tur inte heller leda till arbetslöshet.
Arbetsförmedlingen har både resurser och kompetens för att hantera varsel. Det är Arbetsförmedlingens uppdrag att se till att de medel som myndigheten förfogar över fördelas så att de gör bäst nytta. Arbetsförmedlingen har stor erfarenhet av att hantera varsel och har väl upparbetade rutiner. Det kan till exempel handla om att skriva in arbetssökande direkt på plats eller att genomföra matchningsinsatser.
Varselreglerna ger Arbetsförmedlingen tid att planera och vidta de åtgärder som behövs för att underlätta omställningen för berörd personal.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

