Pensionssystemets finansiering

Skriftlig fråga 2020/21:2922 av Katarina Brännström (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2021-05-19
Överlämnad
2021-05-20
Anmäld
2021-05-21
Sista svarsdatum
2021-05-26
Svarsdatum
2021-05-28
Besvarad
2021-05-28

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

 

Socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi har vid ett flertal tillfällen på senare tid hävdat att det allmänna pensionssystemet är underfinansierat. Ministern menar att det behövs en höjning av pensionsavgiften. Det är oklart vad detta påstående grundar sig på och oklart till vilket mål som avses.

Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Ardalan Shekarabi:

 

Gör statsrådet bedömningen att det allmänna pensionssystemet är underfinansierat i förhållande till gällande pensionsregler, eller avses något annat?

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2922 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2021/ 04446 Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:2922 av Katarina Brännström (M)
Pensionssystemets finansiering

Katarina Brännström har frågat mig om jag gör bedömningen att det allmänna pensionssystemet är underfinansierat i förhållande till gällande pensionsregler, eller om något annat avses.

Pensionssystemet är finansiellt stabilt vilket främst beror på att pensionerna anpassas efter dels livslängd, dels samhällsekonomins utveckling. I pensionssystemet finansieras nuvarande pensionärers inkomstpensioner med de avgifter som förvärvsarbetande betalar in till systemet. Skälet till att regeringen vill höja avgiften är att enskilda bör få högre pension.

Att vi lever allt längre är positivt, men det innebär också att den intjänade pensionen måste räcka under fler år. Det får konsekvenser för pensionsnivåerna. För att upprätthålla pensionsnivåerna på kort och lång sikt är det därför viktigt att fler kommer i arbete och att arbetslivet blir mer hållbart. Därtill har också pensionsavgiftens storlek betydelse för att i framtiden uppnå högre pensioner. För pensionärer är det därför centralt att avgiften är på rätt nivå. Fortsatta analyser om och i så fall hur avgifterna till pensionssystemet bör höjas för att möjliggöra högre pensioner är därför viktiga för vår kunskap och förståelse.

Stockholm den 27 maj 2021

Ardalan Shekarabi

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.