Pensionärsråd
Skriftlig fråga 2005/06:1585 av Örnfjäder, Krister (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2006-05-11
- Inlämnad
- 2006-05-11
- Besvarad
- 2006-05-17
- Svar anmält
- 2006-05-17
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 11 maj
Fråga 2005/06:1585 av Krister Örnfjäder (s) till statsrådet Ylva Johansson (s)
Pensionärsråd
Pensionärsråden är ett utmärkt sätt för pensionärsorganisationerna att få inflytande genom överläggningar med politiker i kommuner och landsting. Varje kommun och landsting avgör om det ska finnas ett pensionärsråd. Det finns förslag om att genom lagstiftning göra det tvingande för kommuner och landsting att ha pensionärsråd. Jag anser att det är något som bör övervägas.
Jag vill fråga statsrådet vilka åtgärder hon är beredd att vidta för att stärka pensionärernas inflytande i kommuner och landsting, till exempel genom lagstiftning om att pensionärsråd ska finnas.
Svar på skriftlig fråga 2005/06:1585 besvarad av Ylva Johansson
Svar på fråga 2005/06:1585 om pensionärsråd
Statsrådet Ylva Johansson
Krister Örnfjäder har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att stärka pensionärernas inflytande i kommuner och landsting.
Jag ser det som en angelägen och högt prioriterad uppgift att stärka äldre personers möjligheter till inflytande. För personer med behov av vård och omsorg är det viktigt med ett stärkt inflytande i frågor som rör förhållanden runt den egna personen. I ett samhälleligt perspektiv är det viktigt att stärka äldre personers inflytande i den fortsatta utvecklingen av hela samhället. Äldre personer har även som unika individer gemensamma intressen som behöver tas till vara dels för utveckling av vård, omsorg och boende för äldre dels för samhällets hela utveckling. Endast genom att ta till vara äldre personers djupa livserfarenhet, goda kunskaper och engagemang kan vårt samhälle fullt ut fortsätta att utvecklas till en starkare gemenskap och ökad trygghet. Arenorna för inflytande är flera och nya former för inflytande kan behöva utvecklas.
I regeringens proposition Nationell utvecklingsplan för vård och omsorg om äldre (prop. 2005/06:115) finns äldre personers inflytande som en röd tråd. Äldres inflytande över den egna vården och omsorgen behöver stärkas genom individuella vård- och omsorgsplaner. En seniorboendedelegation inrättas för att bland annat stimulera en utveckling där äldre personer får ökade möjligheter att välja en bra bostad. Regeringen avser att stödja det lokala samarbetet med minoritetsorganisationer och organisationer bildade på etnisk grund för att stimulera utvecklingen av en äldreomsorg för ett mångkulturellt samhälle. Även inriktningen av insatserna för ett stärkt stöd till anhöriga, förebyggande hembesök och servicetjänster kan genom att de erbjuder en ökad kontaktyta med samhället ge ökat inflytande och ökad trygghet.
Enligt såväl socialtjänstlagen som hälso- och sjukvården ska de ansvariga planera sina insatser och därvid samverka med varandra, andra samhällsorgan och organisationer. Pensionärsråd finns i de flesta kommuner och landsting och är ofta en väl fungerande form för inflytande där äldre via sina egna organisationer kan påverka utvecklingen inte bara inom vård- och omsorgsområdet utan även inom andra områden inom det lokala samhällets planering och utveckling. Även andra former för inflytande prövas på olika håll. I Västra Götalandsregionen finns ett särskilt pensionärsråd för läkemedelsfrågor. I Örebro kommun finns två pensionärsråd. På andra håll finns pensionärsråd i kommunens olika kommundelar.
Inflytandefrågor för äldre är centrala i regeringens fortsatta utveckling av äldrepolitiken. Jag är dock inte beredd att nu lagstifta om just pensionärsråd som en angiven form för inflytande.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
