övergrepp mot Ahmadiyamuslimerna i Bangladesh
Skriftlig fråga 2003/04:522 av Fagerström, Ann-Marie (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2003-12-22
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2004-01-14
- Anmäld
- 2004-01-20
- Svar anmält
- 2004-01-20
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 22 december
Fråga 2003/04:522
av Ann-Marie Fagerström (s) till utrikesminister Laila Freivalds om övergrepp mot Ahmadiyamuslimerna i BangladeshI Sverige finns en stor grupp som tillhör den muslimska Ahmadiyaförsamlingen. Övergreppet mot Ahmadiyamuslimerna i Bangladesh har förvärrats de senaste veckorna de ortodoxa och fundamentalistiska muslimska krafterna har tagit lagen i egna händer. Detta har fått till följd att medlemmarna inom den Ahmadiyamuslimska församlingen har hotats och mördats. Moskéer och hus har bränts ned och skövlats, många har tvingats på flykt. Fundamentalisterna vill nu att regeringen ska införa lagar så att Ahmadiyamuslimer inte längre får kalla sig muslimer eller ha muslimska namn.
Ahmadiyamuslimerna är förföljda för att de tror på demokrati, jämlikhet, rättvis och mänskliga rättigheter. Det är orimligt att människor riskerar förföljelse på grund av sin religiösa övertygelse. Tankefrihet, samvetsfrihet och religionsfrihet tillhör de grundläggande mänskliga fri- och rättigheterna. Kampen för detta måste vi föra varje dag. De behöver nu hjälp från omvärlden.
Vilka åtgärder tänker utrikesministern vidta för att EU och FN ska stödja Ahmadiyamuslimerna i den situation som nu har uppstått i Bangladesh?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:522 besvarad av Laila Freivalds
den 14 januari
Svar på fråga 2003/04:522 om övergrepp mot Ahmadiyamuslimerna i Bangladesh
Utrikesminister Laila Freivalds
Ann-Marie Fagerström har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att EU och FN ska stödja Ahmadiyamuslimerna i den situation som har uppstått i Bangladesh.
Inledningsvis vill jag framhålla att Sveriges regering djupt beklagar den förföljelse och de övergrepp som Ahmadiyamuslimerna har utsatts för under den senaste tiden. Det strider mot de mänskliga rättigheterna och vi anser därför att det finns all anledning att uttala vårt avståndstagande från det som har hänt och kräva att den bangladeshiska regeringen ska förhindra att en upprepning sker.
Enligt vår uppfattning får protester en större tyngd om de framförs av EU än av enskilda medlemsländer. Sverige har därför medverkat till beslut om att genomföra en uppvaktning hos regeringen i Dhaka om situationen i Chittagong Hill Tracts och andra MR-övergrepp mot minoriteter i landet, inklusive Ahmadiyamuslimerna. Vid ett möte med den biträdande utrikesministern den 22 december 2003 framfördes EU:s protester av den lokala EU-trojkan. Departementet kommer även i fortsättningen att nära följa MR-utvecklingen i Bangladesh.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
