Övergödningen i Vänern
Skriftlig fråga 2007/08:1064 av Johansson, Ann-Kristine (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2008-04-11
- Inlämnad
- 2008-04-11
- Besvarad
- 2008-04-16
- Svar anmält
- 2008-04-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 11 april
Fråga
2007/08:1064 Övergödningen i Vänern
av Ann-Kristine Johansson (s)
till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c)
Värmland som helhet är framför allt ett skogslän och anses inte ha något övergödningsproblem kopplat till jordbruket. Det finns dock vissa områden, till exempel trakten närmast den norra Vänerkusten, som är låglänta, leriga jordbruksbygder med rätade vattendrag och stora översvämningsmarker, till stora delar likt jordbrukslänen i söder. Bland annat Ölmevikens avrinningsområde har samma övergödningsproblematik som sjöar och vattendrag i till exempel Västra Götaland.
Återkommande algblomningar i Ölmeviken försämrar vattenkvaliteten, vilket påverkar både fisk och annan fauna. Badvattnets kvalitet kan försämras rejält under varma somrar. Ölmevikens bidrag av näringsämnen, speciellt fosfor, till Västerhavet är oproportionerligt stort i jämförelse med andra, liknande avrinningsområden. Under vissa väderförhållanden kan man från vikens yttersta uddar se tydliga stråk av lergult vatten strömma ut till Storvänern från Ölmevikens inre, vilket tyder på en mycket snabb transport av ämnen ut ur viken.
Landsbygdsprogrammet har medel för åtgärder för att minska näringsläckage från jordbruket genom bland annat vårbearbetning av åkrarna, införande av fångstgrödor, skyddszoner kring vattendrag med mera. Tyvärr räknas inte Värmland och Vänern in i det område som kan få del av landsbygdsprogrammets medel.
Jag vill därför fråga jordbruksministern vilka åtgärder han avser att vidta för att Värmland får del av landsbygdsprogrammets medel i syfte att minska övergödningens problem i Vänern.
Svar på skriftlig fråga 2007/08:1064 besvarad av Jordbruksminister Eskil Erlandsson
Svar på fråga
2007/08:1064 Övergödningen i Vänern
Jordbruksminister Eskil Erlandsson
Ann-Kristine Johansson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att Värmland får del av landsbygdsprogrammets medel i syfte att minska övergödningens problem i Vänern.
Frågan om övergödning och hur denna motverkas är en viktig del i åtgärdsprogrammen som nu håller på att utarbetas enligt ramdirektivet för vatten (2000/60/EG). Åtgärdsprogrammen ska vara klara i slutet av 2009. I avvaktan på dessa åtgärdsprogram avgränsades ersättningsområdet i landsbygdsprogrammet till sådana områden i Sverige där odling av fånggröda och vårbearbetning har en väletablerad positiv effekt. Dessa områden präglas av milt klimat, hög nederbörd under hösten och lätta jordar samt är utpekade som känsliga områden enligt nitratdirektivet. Området där ersättning kan beviljas för ersättning för skyddszoner är något vidare och omfattar även de delar i södra och mellersta Sverige med tyngre jordar där skyddszonen kan ha en positiv effekt för att minska fosforförlusterna från jordbruksmarken.
I landsbygdsprogrammet anges att det kan finnas behov att förändra insatserna till exempel med anledning av de åtgärdsprogram som utarbetas enligt ramdirektivet för vatten. Till exempel ger halvtidsöversynen av landsbygdsprogrammet som ska genomföras 2010 en sådan möjlighet. I samband härmed kommer åtgärdsprogrammet som rör Vänern att utgöra ett underlag.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

