Övergång från traditionsprincipen till avtalsprincipen
Skriftlig fråga 2015/16:198 av Maria Malmer Stenergard (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2015-10-28
- Överlämnad
- 2015-10-28
- Anmäld
- 2015-11-03
- Svarsdatum
- 2015-11-04
- Besvarad
- 2015-11-04
- Sista svarsdatum
- 2015-11-04
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
I mars 2015 mottog Morgan Johansson utredningen Lösöreköp och registerpant (SOU 2015:18). I utredningen föreslår man bland annat en övergång från traditionsprincipen till avtalsprincipen.
Kronofogdemyndigheten gör i sitt remissvar bedömningen att en övergång till avtalsprincipen kommer att leda till en ökning av antalet skentransaktioner – företrädesvis mellan enskilda personer.
Vad avser ekonomiska konsekvenser befarar Kronofogdemyndigheten att antalet mål där utmätning kan ske trots tredjemans invändning kommer att minska och att borgenärskollektivet, inklusive staten, därmed kommer att gå miste om betalningar.
Med anledning av ovanstående vill jag ställa följande fråga till justitie- och migrationsminister Morgan Johansson:
Hur ser ministern, i ljuset av de invändningar som gjorts om ökad risk för skentransaktioner, på en övergång från traditionsprincipen till avtalsprincipen?
Svar på skriftlig fråga 2015/16:198 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Dnr Ju2015/08169/POL | ||
Justitiedepartementet |
Justitie- och migrationsministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:198 av Maria Malmer Stenergard (M) Övergång från traditionsprincipen till avtalsprincipen
Maria Malmer Stenergard har frågat mig hur jag ser på en övergång från traditionsprincipen till avtalsprincipen, i ljuset av de invändningar som har gjorts om ökad risk för skentransaktioner.
En övergång från traditionsprincipen till avtalsprincipen innebär att en köpare av en vara ska få skydd mot säljarens borgenärer redan genom avtalet i stället för först när varan har överlämnats till köparen.
Lösöreköpskommittén har i sitt betänkande föreslagit en sådan övergång och bedömt att detta skulle få långsiktiga och påtagliga samhällsekonomiska fördelar. Betänkandet, som har remitterats under våren 2015, bereds för närvarande i Justitiedepartementet. Det fortsatta arbetet innefattar en genomgång av de remissvar som har kommit in, bl.a. från Kronofogdemyndigheten. Jag vill inte föregripa det arbetet.
Stockholm den 4 november 2015
Morgan Johansson
Intressenter
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

