Överförbara kvoter i nya CFP
Skriftlig fråga 2011/12:397 av Larsson, Jan-Olof (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2012-02-20
- Anmäld
- 2012-02-21
- Besvarad
- 2012-02-29
- Svar anmält
- 2012-02-29
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 20 februari
Fråga
2011/12:397 Överförbara kvoter i nya CFP
av Jan-Olof Larsson (S)
till landsbygdsminister Eskil Erlandsson (C)
Liksom regeringen anser vi socialdemokrater att det är viktigt att fiskeflottornas kapacitet överensstämmer med fiskemöjligheterna. Men vi har inte delat uppfattning med regeringen om att överförbara fiskenyttjanderättigheter är rätt lösning.
I dag är det upp till varje land att bestämma hur de fiskerätter som tilldelats landet av ministerrådet ska fördelas. Detta är logiskt, menar vi eftersom fisket skiljer sig från land till land utifrån de förutsättningar som finns.
Som exempel kan nämnas att Danmark har infört försäljningsbara kvoter i nästan alla segment medan Sverige fördelat fiskemöjligheterna till olika fiskelag/båtar beroende på vilken målart som avses. Det är bara inom det pelagiska fisket som Sverige bestämt att det ska finnas försäljningsbara individuella kvoter.
Men i det förslag som nu föreligger bryts detta system. I förslaget till förordning slås fast att varje medlemsland blir tvunget att införa överlåtbara fiskenyttjanderättigheter inom alla segment.
Under överläggningar med miljö- och jordbruksutskottet den 16 februari påstod dock landsbygdsministern att det trots detta kommer att bli frivilligt för Sverige att införa ett sådant system.
Det är glädjande om det är korrekt, men vilket stöd i förslaget har ministern för detta påstående?
Svar på skriftlig fråga 2011/12:397 besvarad av Landsbygdsminister Eskil Erlandsson
Svar på fråga
2011/12:397 Överförbara kvoter i nya CFP
Landsbygdsminister Eskil Erlandsson
Jan-Olof Larsson har frågat mig vilket stöd jag har för att det kommer att bli frivilligt för Sverige att införa ett system för överlåtbara fiskenyttjanderätter.
Jan-Olof Larsson baserar sin fråga på uppfattningen att jag vid överläggningen med miljö- och jordbruksutskottet den 16 februari påstått att ett sådant system kommer att vara frivilligt. Frågan synes bygga på en sammanblandning av två olika regelverk. Kravet att inrätta ett system med överlåtbara fiskenyttjanderätter följer av kommissionens förslag till en grundförordning om den gemensamma fiskeripolitiken. Detta förslag behandlades inte vid överläggningen med miljö- och jordbruksutskottet den 16 februari. Vad som däremot behandlades vid detta tillfälle var förslaget till en förordning om en europeisk havs- och fiskerifond. Enligt detta förslag ska havs- och fiskerifonden kunna stödja inrättandet och förvaltningen av ett system för överlåtbara fiskenyttjanderätter. Medlemsstaterna får själva välja om de vill utnyttja denna stödmöjlighet. Stödet är alltså frivilligt att utnyttja, medan det enligt förslaget till grundförordning är ett krav att införa systemet i fråga. Kravet gäller dock inte fartyg under tolv meter som fiskar med passiva redskap.
Det är regeringens uppfattning att överlåtbara fiskenyttjanderätter – tillsammans med en ökad satsning på selektiva redskap, innovation, forskning, diversifiering med mera – är ett viktigt instrument för att bidra till både en mer ansvarsfull förvaltning av resursen och en anpassning till ett resursmässigt uthålligt fiske. Fisken är en ändlig resurs som skulle riskera att förbrukas helt om inte samhället reglerade förbrukningen på något sätt. Förslaget ändrar inte på dagens system att nyttjandet av den gemensamma resursen regleras gemensamt av medlemsstaterna. Genom förslaget blir medlemsstaterna skyldiga att införa överlåtbara fiskenyttjanderätter men de får själva bestämma hur detta ska göras så att man på bästa sätt kan ta hänsyn till respektive lands fiske och särskilda förutsättningar.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.