Ordningsvakters möjlighet att bära OC-sprej
Skriftlig fråga 2024/25:1093 av Katja Nyberg (SD)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2025-04-23
- Överlämnad
- 2025-04-24
- Anmäld
- 2025-04-25
- Svarsdatum
- 2025-04-30
- Besvarad
- 2025-04-30
- Sista svarsdatum
- 2025-04-30
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
I helgen knivskars en ordningsvakt i tjänsten. Tyvärr är det långt ifrån en enskild händelse. Ordningsvakter, som dagligen upprätthåller trygghet i kollektivtrafik, på sjukhus och i våra stadskärnor, utsätts återkommande för hot, våld och livsfara. Trots detta saknar de rätt att bära OC-sprej. Det är ett icke-dödligt tvångsmedel som i flera andra europeiska länder ses som en självklar del av verktygslådan.
Att jämställa OC-sprej med skjutvapen, vilket i dag sker enligt svensk rättspraxis, är verklighetsfrånvänt. OC-sprej används i många länder av både polis och ordningsvakter, till exempel i Finland och Polen, och har visat sig vara ett effektivt sätt att hantera våldsamma eller farliga situationer utan att behöva ta till tyngre våld.
Att neka svenska ordningsvakter tillgång till OC-sprej innebär inte bara en risk för deras egen säkerhet utan också för tredje person. Det sänder dessutom en märklig signal till en yrkesgrupp som i ökande grad utgör frontlinjen i det lokala trygghetsarbetet.
Med anledning av detta vill jag fråga justitieminister Gunnar Strömmer:
Avser ministern att ta initiativ till att möjliggöra för ordningsvakter att bära OC-sprej som ett icke-dödligt tvångsmedel i tjänsten?
Svar på skriftlig fråga 2024/25:1093 besvarad av Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Svar på fråga 2024/25:1093 Ordningsvakters möjlighet att bära OC-sprej
till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Svar på fråga 2024/25:1093 av Katja Nyberg (SD)
Ordningsvakters möjlighet att bära OC-sprej
Katja Nyberg har frågat mig om jag avser att ta initiativ till att möjliggöra för ordningsvakter att bära OC-spray som ett icke-dödligt tvångsmedel i tjänsten.
Ordningsvakter är ett viktigt komplement till polisens arbete för att upprätthålla allmän ordning och säkerhet. De har också en viktig brottsförebyggande och trygghetsfrämjande roll.
Ordningsvakter står under Polismyndighetens ledning, som också ansvarar för ordningsvakternas utbildning, förordnanden och tillsyn. Polismyndigheten har också bemyndigats att meddela föreskrifter om bland annat ordningsvakters utrustning. Det är alltså Polismyndigheten som avgör vilken utrustning som ordningsvakter bör ha.
Ingen ska behöva utsättas för våld, hot eller trakasserier i sitt arbete. Regeringen tar problematiken med sådan utsatthet på stort allvar och har nyligen lagt förslag på riksdagens bord om att bland annat modernisera och stärka det straffrättsliga skyddet för tjänstemän (prop. 2024/25:141).
Stockholm den 30 april 2025
Gunnar Strömmer
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

