Öppenhet och dialog i utredning

Skriftlig fråga 2007/08:153 av von Sydow, Henrik (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-10-24
Inlämnad
2007-10-24
Besvarad
2007-10-31
Svar anmält
2007-10-31

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 24 oktober

Fråga

2007/08:153 Öppenhet och dialog i utredning

av Henrik von Sydow (m)

till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (fp)

Den förra regeringen tillsatte särskild utredare med uppdraget att kartlägga utvecklingen och omfattningen av könsdiskriminerande reklam i Sverige. I uppdraget ingår även att lämna förslag till hur lagstiftning mot sådan reklam skulle kunna utformas samt redovisa för- och nackdelar med förslagen. Utredaren ska även beakta andra möjligheter att komma till rätta med könsdiskriminerande reklam.

Det är en viktig utredning med flera angelägna frågeställningar: dels en kritisk diskussion om utvecklingen, dels hur en eventuell lagstiftning faktiskt utformas och vilka konsekvenser för vår tryck- och yttrandefrihet ett sådant förslag medför. Just därför betonas i utredningens direktiv samråd med berörda intresseorganisationer. Uppgifter från Reklamförbundet gör gällande att utredaren nekat organisationen möjlighet att föra dialog om könsdiskriminerande reklam. Det är förstås viktigt att regeringens utredningar präglas av öppenhet och förmåga till dialog.

Mot bakgrund av detta vill jag fråga statsrådet:

Hur avser statsrådet att försäkra sig om att utredningen om könsdiskriminerande reklam präglas av öppenhet och dialog?

Svar på skriftlig fråga 2007/08:153 besvarad av Integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni

den 31 oktober

Svar på fråga

2007/08:153 Öppenhet och dialog i utredning

Integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni

Henrik von Sydow har frågat mig hur jag avser att försäkra mig om att utredningen om könsdiskriminerande reklam präglas av öppenhet och dialog.

En utredning arbetar självständigt inom ramen för sina direktiv, vilket följer av kommittéväsendets konstruktion. När det gäller den utredning som Henrik von Sydow tar upp ska utredaren enligt direktiven samråda med berörda intresseorganisationer och myndigheter. Det är utredaren som organiserar arbetet i utredningen och som väljer hur och när detta samråd ska ske.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.