Ökningen av kontokortsbedrägerier

Skriftlig fråga 2008/09:303 av Sachet, Ameer (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-11-25
Inlämnad
2008-11-25
Besvarad
2008-12-03
Svar anmält
2008-12-03

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 25 november

Fråga

2008/09:303 Ökningen av kontokortsbedrägerier

av Ameer Sachet (s)

till justitieminister Beatrice Ask (m)

Antalet bedrägerier med kontokort har ökat kraftigt de senaste åren. Enligt nya siffror har dubbelt så många blivit utsatta för kortbedrägerier i år jämfört med för två år sedan. Fram till oktober i år registrerade polisen ca 15 200 fall av databedrägerier där någon blivit av med pengar vid köp via nätet, utsatts för så kallad skimning eller när någon stulit kortuppgifter och använt dem för att få ut pengar. För två år sedan registrerades 5 400 fall av motsvarande bedrägerier.

Kortbedragare har lyckats göra falska bankkort genom att manipulera kortterminaler i butiker. De har både lyckats kopiera magnetremsan och komma över koderna till korten. Men varken banker eller kortföretag förefaller villiga att tala om eller finna lösningar på problemet.

Statens kriminaltekniska laboratorium får varje år in 15–20 fall som handlar om skimning, alltså olaglig kopiering av kortens information. En stor del av fallen kommer dock aldrig till SKL utan stannar hos den lokala polisen. Tidigare var det framför allt bankomater som utsattes för skimning. Ligorna satte upp en extra avläsare där kunderna stoppar in sina kort och en kamera som registrerade tangentbordet där koderna slås in. På senare tid har det dykt upp fler fall där kundterminaler inne i butikerna och även bensinautomater har blivit utsatta. Även utrustning för att läsa av terminalerna på distans har börjat användas.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att bryta den starkt uppåtgående kurvan av databedrägerier med kontokort inblandade?

Svar på skriftlig fråga 2008/09:303 besvarad av Justitieminister Beatrice Ask

den 3 december

Svar på fråga

2008/09:303 Ökningen av kontokortsbedrägerier

Justitieminister Beatrice Ask

Ameer Sachet har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att bryta den starkt uppåtgående kurvan av datorbedrägerier med kontokort inblandade.

En viktig åtgärd för att minska risken för olika typer av rån- och tillgreppsbrott är att begränsa kontanthanteringen. Detta kräver då bland annat att människor känner sig trygga när de betalar med kontokort. Kontokortsbedrägerier drabbar inte bara enskilda individer utan även detaljhandeln och bankväsendet. En effektiv bekämpning av denna brottslighet kräver utöver insatser från myndigheterna att också banker, kortföretag och detaljhandeln tar aktivt ansvar och medverkar till att säkerhetshöjande åtgärder vidtas.

Den största ökningen av kontokortsbedrägerier är sådana som sker i samband med handel av varor och tjänster på Internet. I ministerrådet i EU har vi den 24 oktober 2008 därför antagit slutsatser som innebär att Europol får i uppdrag att skapa och förvalta en gemensam plattform mot IT-brottslighet. Syftet är att medlemsstaterna ska rapportera in IT-relaterad brottslighet till den europeiska plattformen så att pågående utredningar i olika medlemsstater kan kopplas samman.

De brott som begås genom så kallad skimning utförs oftast av medlemmar i kriminella organisationer med internationell anknytning. En effektiv bekämpning av den organiserade brottsligheten kräver utöver att hela samhället deltar också internationell samverkan. För att stärka insatserna mot de här gängen har Rikspolisstyrelsen och andra berörda myndigheter fått i uppdrag att säkerställa en effektiv och uthållig bekämpning av den grova organiserade brottsligheten. I uppdraget ingår bland annat att inrätta särskilda aktionsgrupper som ska arbeta med att bekämpa den grova organiserade brottsligheten. Det kommer att leda till en mer effektiv och uthållig bekämpning även av kontokortsbedrägerier.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.