Ökning av försörjningsstödet

Skriftlig fråga 2008/09:1169 av Sachet, Ameer (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2009-08-25
Anmäld
2009-09-03
Besvarad
2009-09-08
Svar anmält
2009-09-10

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 25 augusti

Fråga

2008/09:1169 Ökning av försörjningsstödet

av Ameer Sachet (s)

till statsrådet Maria Larsson (kd)

I juni månad utbetalades i Örebro 20 miljoner i försörjningsstöd, den högsta siffran på tre år och 3,4 miljoner mer än i juni 2009. Hittills i år har det utbetalats 121 miljoner kronor. Bakgrunden till ökningen är givetvis den kraftigt växande arbetslösheten och siffran visar också på det tydliga behovet av mer statliga pengar till kommunerna. Det är staten som ansvarar för närings- och sysselsättningspolitiken och då denna misslyckats bör också staten stå för konsekvenserna.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta mot bakgrund av de dramatiskt ökade kostnaderna för försörjningsstödet?

Svar på skriftlig fråga 2008/09:1169 besvarad av Statsrådet Maria Larsson

den 8 september

Svar på fråga

2008/09:1169 Ökning av försörjningsstödet

Statsrådet Maria Larsson

Ameer Sachet har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att vidta mot bakgrund av de ökade kostnaderna för försörjningsstödet.

Målet för regeringens politik är att få fler i arbete och minska utanförskapet. För att åstadkomma det har regeringen genomfört reformer för att förbättra arbetsmarknadens funktionssätt och öka drivkrafterna att arbeta.

Hotet om arbetslöshet möts därför med en politik på en rad olika områden i syfte att öka antal jobb, stimulera företagande och att ge stöd till människor som drabbas av arbetslöshet. Utbildning och aktiva arbetsmarknadsåtgärder är hörnstenar i en sådan politik. Därmed minskar risken för att individer tvingas att bli hänvisade till försörjningsstöd.

Regeringen presenterade i propositionen Åtgärder för jobb och omställning (prop. 2008/09:97) ett antal insatser för att möta den finansiella krisen och konjunkturnedgången. Satsningarna uppgick till 8,4 miljarder kronor för 2009.

Regeringen värnar välfärdens kärna som kommunsektorn tillhandahåller. För att mildra effekterna av den ekonomiska krisen föreslog därför regeringen i anslutning till vårpropositionen 2009 ett ökat stöd till kommunsektorn i form av ett tillfälligt konjunkturstöd på 7 miljarder för 2010. Därtill aviserades att statsbidraget till kommunerna höjs med 5 miljarder kronor för 2011 och 2012.

För att förhindra att arbetslösheten fastnar på en hög nivå förstärker regeringen resurserna till arbetsmarknadspolitiken ytterligare. Resurserna ska användas till att förhindra att fler människor blir långtidsarbetslösa och till att förbättra konkurrenskraften hos de långtidsarbetslösa. I den kommande budgetpropositionen förstärker regeringen arbetsmarknadspolitiken med 3,9 miljarder kronor för 2010, vilket sammantaget beräknas ge 54 000 nya platser 2010. Bland annat kommer en ny aktiveringsinsats, Lyft, att föreslås inom statlig eller kommunal verksamhet samt vissa typer av ideella organisationer.

Regeringen har genom detta förstärkt stödet till korttidsarbetslösa genom att ge mer resurser till förstärkt förmedling och praktikplatser som möjliggör att arbetslösa kan bibehålla och upprätthålla en kontakt med arbetsmarknaden. För att bekämpa utanförskapet hos de unga som står längst från arbetsmarknaden föreslår regeringen intensifierade förmedlingsinsatser och fler insatser inom jobbgarantin.

Vidare föreslås i kommande budgetproposition bland annat en annan satsning om närmare 4,5 miljarder kronor för att utöka antalet utbildningsplatser. Det är viktigt att människor kan välja att utbilda sig när konjunkturen är svag för att stå bättre rustade när konjunkturen vänder.

Sammantaget har regeringen vidtagit kraftfulla åtgärder för att få fler i arbete vilket därmed minskar behovet av försörjningsstöd.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.