Ökade kostnader på grund av regelkrångel
Skriftlig fråga 2019/20:1056 av Lotta Olsson (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2020-03-05
- Överlämnad
- 2020-03-06
- Anmäld
- 2020-03-10
- Svarsdatum
- 2020-03-18
- Besvarad
- 2020-03-18
- Sista svarsdatum
- 2020-03-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Näringsminister Ibrahim Baylan (S)
Svenskt Näringsliv har sammanställt de uppskattade kostnaderna för regelkrångel som tillkommit extra sedan 2013. Man har beräknat kostnaderna till 1,2 miljarder kronor per år i merkostnad. Ökade kostnader för företagen är något som indirekt minskar konkurrenskraften och minskar medlen man kan avsätta för investeringar och forskning.
Min fråga till näringsminister Ibrahim Baylan lyder:
Hur ser ministern på den ökade kostnaden för våra företag vad avser regelkrångel, och avser ministern att ta några initiativ för att minska regelbördan?
Svar på skriftlig fråga 2019/20:1056 besvarad av Näringsminister Ibrahim Baylan (S)
N2020/
00
563
/MK
Näringsdepartementet
Näringsministern
Till riksdagen
Svar på fråga 2019/20:1056 av Lotta Olsson (M) Ökade kostnader på grund av regelkrångel
Lotta Olsson har frågat mig hur jag ser på den ökade kostnaden för våra företag vad avser regelkrångel, och om jag avser att ta några initiativ för att minska regelbördan.
Som näringsminister har jag tagit ett flertal initiativ för att minska de kostnader och begränsningar som kan följa av regelgivning. Under hösten 2019 genomförde jag en förenklingsresa där jag mötte runt 70 företag i flera olika delar av landet, för att ta emot deras synpunkter och kommentarer rörande möjligheter till förenklingar. Regeringen har givit Tillväxtverket i uppdrag att analysera, sammanställa och konkretisera dessa synpunkter för att ge Regeringskansliet nödvändiga beslutsunderlag om vilka områden som är mest angelägna att förenkla. Regeringen har också givit Tillväxtverket i uppdrag att under fem år analysera den samlade regelgivningen inom livsmedelsområdet för att identifiera möjliga förenklingar; samt att arbeta med regelförenklingar genom digitalisering, genom utveckling av verksamt.se, inklusive Serverat. Med anledning av uppdraget har regeringen tillfört medel till Tillväxtverket. Regeringen överväger också ytterligare förenklingsåtgärder. Jag bedömer att dessa olika initiativ sammantaget kommer att bidra till att minska krånglet och innebära konkreta förenklingar för många olika företag.
Stockholm den 17 mars 2020
Ibrahim Baylan
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

