Ökad transparens i fördelningen av extra medel till kommunerna
Skriftlig fråga 2015/16:359 av Anette Åkesson (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2015-11-20
- Överlämnad
- 2015-11-22
- Anmäld
- 2015-11-24
- Svarsdatum
- 2015-12-02
- Sista svarsdatum
- 2015-12-02
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Finansminister Magdalena Andersson (S)
I den ändringsbudget som lämnades till riksdagen den 12 november 2015 föreslår regeringen bland annat att 9,8 miljarder kronor tillförs som engångsmedel till kommuner och landsting. Dessa extra medel i budgeten för 2015 är i huvudsak en följd av överenskommelsen mellan Alliansen och regeringen från den 23 oktober med anledning av flyktingsituationen, och syftet med dessa medel är att underlätta arbetet för kommunerna.
Medlen presenteras i anslutning per kommun respektive landsting. Som förklaring till hur medlen fördelats mellan kommunerna nämns övergripande att det är antalet asylsökande och nyanlända i en kommun samt fördelningen mellan barn och vuxna som beaktats, liksom att det gällande ensamkommande barn finns ett behov av att de faktiska boendekommunerna i högre grad kompenseras av berörda anvisningskommuner. Vid fördelning mellan landstingen tas hänsyn till antalet asylsökande och nyanlända i respektive landsting.
Det låter klokt men öppnar samtidigt för frågan hur i detalj pengarna fördelats. En bättre insikt i hur pengarna fördelats gör det lättare att förstå den egna situationen samt en möjlighet att jämföra mellan kommuner varför man har erhållit mer eller mindre än grannkommunerna.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga finansminister Magdalena Andersson hur i detalj fördelningen av de extra medlen till kommunerna har beräknats.
Svar på skriftlig fråga 2015/16:359 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)
Dnr Fi2015/05309/K | ||
Finansdepartementet |
Civilministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:359 av Anette Åkesson (M) Ökad transparens i fördelningen av extra medel till kommunerna
Anette Åkesson har frågat finansministern hur i detalj fördelningen av de extra medlen till kommunerna har beräknats.
Ansvaret inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Regeringen föreslår i propositionen Extra ändringsbudget för 2015 med anledning av flyktingsituationen bl.a. att kommunerna och landstingen tillfälligt tillförs 9,8 miljarder kronor (prop. 2015/16:47). Av propositionen framgår att resurserna avses fördelas utifrån hur många asylsökande och nyanlända en kommun tagit emot.
Regeringskansliet har tagit fram en modell för hur medlen till kommunsektorn närmare ska fördelas. Utformningen av denna modell har förankrats hos de borgerliga partierna. Även Vänsterpartiet har informerats om modellen.
Vid utformningen av modellen har särskild vikt fästs vid hur många barn varje kommun har tagit emot. För varje kommun jämförs vidare antalet asylsökande per den 1 november 2015, antalet registrerade men ännu inte anvisade ensamkommande barn per den 28 oktober 2015 och antalet nyanlända som blev mottagna under perioden januari 2014-september 2015 med befolkningen i kommunen per den 31 december 2014. Kommuner som har haft ett stort mottagande i förhållande till sin folkmängd får en större tilldelning av medel. Vid fördelningen av medel viktas asylsökande genomgående dubbelt så högt som nyanlända. Hänsyn tas även till situationen i Trelleborg, där många ensamkommande barn ännu inte registrerats. Utifrån bl.a. de ovan nämnda faktorerna har det aktuella förslaget till fördelning tagits fram.
Regeringen kommer att besluta om fördelningen av medel först efter det att riksdagen behandlat förslagen i den ovan nämnda propositionen.
Stockholm den 27 november 2015
Ardalan Shekarabi
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

