Obevakade järnvägsövergångar
Skriftlig fråga 2020/21:1370 av Katarina Brännström (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2021-01-20
- Överlämnad
- 2021-01-21
- Anmäld
- 2021-01-22
- Sista svarsdatum
- 2021-01-27
- Svarsdatum
- 2021-02-03
- Besvarad
- 2021-02-03
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)
I Sverige lär det finnas 3 500 obevakade järnvägsövergångar, vilket faktiskt är en majoritet av alla järnvägsövergångar. På många ställen är sikten dålig. Varje år sker olyckor vid dessa övergångar, tyvärr även med dödlig utgång.
Den tragiska skoterolyckan vid järnvägsövergången i Söråker den 17 januari slutade med att två tonårsflickor så tragiskt avled. Det visade sig att alla varningsskyltar vid övergången var översnöade, vilket självklart är olyckligt. Men det mest olyckliga var att det vid den övergången finns en gammal varningsanordning, som inte är helt enkel att förstå sig på, med en lampa som släcks när ett tåg närmar sig. Detta står skrivet på en liten skylt vid spåret, men även den var översnöad av yrsnö.
Det pågår ett arbete med att säkra järnvägsövergångarna, men det går långsamt och kommer att ta lång tid att åtgärda. Med ny teknik borde det finnas smartare varningssignaler än de som i dag finns på många ställen, till exempel appar som varnar. Man borde åtminstone byta till lampor som slår om till rött när ett tåg närmar sig övergången, och inte ha kvar lampor som släcks när ett tåg närmar sig, som i Söråker.
Med anledning av detta vill jag fråga infrastrukturminister Tomas Eneroth:
Avser ministern att vidta åtgärder för att göra obevakade järnvägsövergångar säkrare?
Svar på skriftlig fråga 2020/21:1370 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)
Svar på fråga 2020/21:1370 av Katarina Brännström (M) Obevakade järnvägsövergångar och fråga 2020/21:1384 av Sten Bergheden (M) Åtgärdande av farliga obevakade järnvägsövergångar
Katarina Brännström och Sten Bergheden har ställt frågor till mig om obevakade järnvägsövergångar. Jag väljer att besvara frågorna i ett sammanhang.
Den nationella trafikslagsövergripande planen för transportinfrastrukturen för perioden 2018–2029 bidrar till att bygga Sverige starkt och hållbart för nuvarande och kommande generationer. Sverige ska ha en robust, miljöanpassad och pålitlig transportinfrastruktur som bl.a. håller en hög trafiksäkerhet. Det är viktigt att stärka ett aktivt säkerhetsarbete i transportsystemet och regeringens mål är att antalet omkomna i trafiken ska minska.
I januari 2019 uppdrog regeringen åt Trafikverket att vidta åtgärder för att öka säkerheten vid plankorsningar på den statliga järnvägen och redogöra för hur arbetet för förbättrad säkerhet kan bedrivas effektivare i närtid. Under våren och sommaren 2019 identifierade Trafikverket plankorsningar som har förhöjd olycksrisk och har påbörjat funktionsutredningar för att ta fram förslag på hur dessa prioriterade korsningar kan göras säkrare.
Under 2019 och 2020 har ett 30-tal plankorsningar åtgärdats och under perioden 2021–2025 planerar Trafikverket för att åtgärda resterande plankorsningar med förhöjd olycksrisk.
Sedan 2015 har en miljard kronor satsats på att bygga bort risker i järnvägen och 305 plankorsningar har byggts bort eller slopats. Den satsningen fortsätter. I den nationella planen 2018–2029 har tre miljarder kronor avsatts för att bygga bort risker i järnvägssystemet. Det kommer bidra till en säkrare järnvägsanläggning och jag kommer fortsatt att följa frågan.
Stockholm den 27 januari 2021
Tomas Eneroth
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

