Oacceptabla förhållanden under djurtransporter

Skriftlig fråga 2015/16:1481 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2016-08-02
Överlämnad
2016-08-03
Besvarad
2016-08-17
Svarsdatum
2016-08-17
Sista svarsdatum
2016-08-17
Anmäld
2016-08-25

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

 

I media rapporteras om oacceptabla förhållanden vid djurtransporter inom EU. Enligt uppgift handlar det bland annat om transporter som tar avsevärt längre tid än tillåtet, djur som tvingas vänta åtskilliga timmar på transportvagnar i 40-gradig värme och djur som saknar tillgång till mat och vatten.

Den hantering som beskrivs är helt oacceptabel och strider mot de regler som finns inom EU. Enligt rapporteringen verkar problemet främst vara kopplat till export av djur till Turkiet, men kan även finnas på andra håll inom EU. Kontrollerna verkar uppenbarligen vara helt undermåliga, och ansvaret för detta faller både på EU och på enskilda medlemsländer.

Sverige har tidigare varit framgångsrikt när det gäller att påverka EU i rätt riktning för att åstadkomma ett rimligare och mer välfungerande djurskydd inom EU. Det är därför angeläget att Sverige nu agerar för att påverka både EU och enskilda medlemsländer för att säkerställa att de regler som finns följs. 

Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet Sven-Erik Bucht:

 

På vilket sätt avser statsrådet agera för att Sverige ska påverka EU och enskilda medlemsländer för att komma till rätta med de allvarliga och oacceptabla förhållanden som har rapporterats förekomma vid djurtransporter inom eller ut ur EU?

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1481 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Dnr N2016/05116/DL

Näringsdepartementet

Landsbygdsministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:1481 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) Oacceptabla förhållanden under djurtransporter

Jonas Jacobsson Gjörtler har frågat mig på vilket sätt jag avser agera för att Sverige ska påverka EU och enskilda medlemsländer för att komma till rätta med de allvarliga och oacceptabla förhållanden som rapporterats förekomma vid djurtransporter inom eller ut ur EU.

Problem vid långa djurtransporter till tredje land har uppmärksammats under senare tid av både kommissionen, medlemsstater och av djurskyddsorganisationer. Kommissionen har bl.a. under sommaren gått ut med information till både transportörer och myndigheter om de problem som finns och vad man bör vara särskilt uppmärksam på vid planering, genomförande och kontroller av djurtransporter så att gällande regler efterföljs.

Filmerna som nu har publicerats visar transporter som inte uppfyller vårt gemensamma regelverk och som innebär en avskyvärd hantering av djur. Transporter av dessa slag är självfallet totalt oacceptabla och måste upphöra omedelbart. Detta är vad jag kommer att ta upp vid nästa Jordbruks- och fiskeråd.

Stockholm den 17 augusti 2016

Sven-Erik Bucht

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.