nytt studiemedelssystem för utlandsstudier

Skriftlig fråga 2000/01:1125 av Persson, Bertil (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-04-27
Besvarad
2001-05-02
Anmäld
2001-05-08

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 27 april

Fråga 2000/01:1125

av Bertil Persson (m) till utbildningsminister Thomas Östros om nytt studiemedelssystem för utlandsstudier

Fr.o.m. årsskiftet införs ett nytt studiemedelssystem för utlandsstudier. CSN har i avvaktan på detta beslutat sig för att inte handlägga några ansökningar om studiemedel för studier utomlands före den 1 juli. Detta lämnar en liten marginal för att handlägga ansökningarna före terminsstarterna utomlands. Det är ytterst tveksamt om det över huvud taget är genomförbart. För många studenter som måste bidra med egna medel till terminsavgifter m.m. kan försenade besked visa sig vara kritiskt.

Min fråga till utbildningsministern är:

Vilka åtgärder ämnar statsrådet vidta för att övergångstiden till det nya systemet icke hindrar studenter att läsa utomlands i höst?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:1125 besvarad av utbildningsminister Thomas Östros

den 2 maj

Svar på fråga 2000/01:1125 om nytt studiemedelssystem för utlandsstudier

Utbildningsminister Thomas Östros

Bertil Persson har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta för att övergångstiden till det nya studiemedelssystemet icke hindrar studenter att läsa utomlands i höst.

Det reformerade studiestödssystemet träder i kraft den 1 juli i år. Vissa studerande påbörjar sina studier redan i början av juli, däribland en del utlandsstuderande. Det som Bertil Persson nämner i sin fråga, om Centrala studiestödsnämndens beslut att inte handlägga ärenden om studiemedel för utlandsstudier före den 1 juli, är inte korrekt. Jag har inhämtat att Centrala studiestödsnämnden redan fr.o.m. slutet av maj kommer att kunna lämna besked om studiemedel för studier utomlands så att sökande i rimlig tid ska kunna veta om studiestöd kommer att utbetalas eller inte. Jag räknar med att detta är en tillfredsställande lösning.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.