nytt institut för utvärdering av bistånd
Skriftlig fråga 2004/05:524 av Johansson, Lars (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2004-12-06
- Inlämnad
- 2004-12-06
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2004-12-17
- Svar anmält
- 2004-12-17
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 6 december
Fråga 2004/05:524
av Lars Johansson (s) till statsrådet Carin Jämtin om nytt institut för utvärdering av biståndEtt institut för analys och utvärdering av det internationella utvecklingssamarbetet ska inrättas. En utredning har lagt fram ett underlag för vad det ska lokaliseras. Utredningens slutsats är att det är av stor betydelse för kvaliteten hos utvärderingsinstitutet att det förläggs i anslutning till en högkvalitativ forskningsmiljö inom området. Utredaren finner två möjliga alternativ: Göteborg eller Stockholm.
Göteborgs universitet och kommunstyrelsen i Göteborg har i brev framfört till regeringen betydelsen av att institutet inrättas i Göteborg. Framför allt pekar man på att det finns ett stort antal institutioner och ämnen som aktivt arbetar med relevant forskning inom området. Dessutom finns det en genuint mångvetenskaplig miljö av hög internationell klass. Även lokalfrågan kommer att kunna lösas i anslutning till dessa institutioner.
Med andra ord så finns det ett starkt engagemang och stöd från samhället i Göteborg till ett fristående utvärderingsinstitut. Här har regeringen därför goda möjligheter att främja den självständighet och det oberoende som institutet bör ha till Sida och andra statliga myndigheter när analys och utvärdering sker av internationell verksamhet.
Jag vill därför fråga om biståndsministern avser att placera utvärderingsinstitutet i Göteborg.
Svar på skriftlig fråga 2004/05:524 besvarad av Carin Jämtin
Svar på frågorna 2004/05:506 om placering av institutet för utvärdering av bistånd, 511 om ny myndighet till Göteborg, 524 om nytt institut för utvärdering av bistånd och 588 om nytt institut för utvärdering av bistånd
Statsrådet Carin Jämtin
Cecilia Wigström, Annelie Enochson och Lars Johansson har i sina frågor pekat på de fördelar som en lokalisering till Göteborg av den planerade myndigheten för utvärdering av internationellt utvecklingssamarbete skulle ge och frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för en sådan placering. Per Landgren har frågat mig vilka kriterier som kommer att vara avgörande för beslutet om lokalisering. Jag har valt att besvara frågorna i ett sammanhang.
Regeringen föreslog i propositionen Gemensamt ansvar @ Sveriges politik för global utveckling (prop. 2002/03:122) att en självständig funktion för utvärdering av det internationella utvecklingssamarbetet skulle inrättas. Riksdagen antog förslaget i december 2003 (bet. 2003/04:UU3, rskr. 2003/04:112). Utifrån propositionens förslag lät Regeringskansliet under våren utreda former för utvärderingsfunktionen. I utredningen ansågs tre lokaliseringsorter särskilt lämpliga: Stockholm, Uppsala och Göteborg. Regeringen redovisade verksamhetens närmare inriktning i budgetpropositionen för 2005 (2004/05:1, volym 4).
Regeringskansliet bereder för närvarande olika frågor inför inrättandet av den nya myndigheten, bland annat direktiv för en organisationskommitté, rekrytering av en utredare tillika blivande myndighetschef och lokaliseringsort. Beträffande lokaliseringsort sker en bedömning utifrån en rad kriterier: närhet till forskningsmiljö inom relevanta ämnesområden och med internationella kontakter eller nätverk, lokal arbetsmarknad, närhet till svenska granskningsobjekt och så vidare.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
