ny nationalpark
Skriftlig fråga 2004/05:1998 av Olovsson, Fredrik (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2005-07-05
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2005-08-10
- Besvarad
- 2005-08-15
- Anmäld
- 2005-09-13
- Svar anmält
- 2005-09-13
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 5 juli
Fråga 2004/05:1998
av Fredrik Olovsson (s) till statsrådet Lena Sommestad om ny nationalparkNationalparker ska enligt lag vara representativa landskapstyper som bevaras i naturligt tillstånd men kan också utgöras av natursköna unika miljöer som kan ge starka naturupplevelser. Ett område som fyller dessa krav och borde bli nationalpark är Ridö- Sundbyholmsarkipelagen, som omfattar 87 kvadratkilometer stort område med Mälaröar. Arkipelagen domineras av gammal ädellövskog och ett synnerligen välutvecklat djurliv. Många arter av insekter har här sin nordligaste utpost i världen och anses vara en relikt population från en svunnen värmetid. Totalt rör det sig om 160 öar och skär, som är relativt oexploaterade och av stort värde för rörligt friluftsliv, biologisk mångfald och vetenskaplig naturvård. Som nationalpark garanteras att området får en enhetlig skötsel och att de stora värden som arkipelagen besitter kan bestå. I dag är skötselansvaret uppdelat på två länsstyrelser, som förvaltar var sitt naturreservat. Sammantaget finns således mycket goda skäl för att området ska bli nationalpark.
Jag vill därför fråga statsrådet vilka åtgärder hon avser att vidta för att Ridö-Sundbyholmsarkipelagen ska bli nationalpark.
Svar på skriftlig fråga 2004/05:1998 besvarad av Lena Sommestad
den 15 augusti
Svar på fråga 2004/05:1998 om ny nationalpark
Statsrådet Lena Sommestad
Fredrik Olovsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att Ridö-Sundbyholmsarkipelagen ska bli nationalpark.
Nationalparker är en värdefull form av områdesskydd när det gäller att bevara natur för framtida generationer. Naturvårdsverket presenterade 1989 Nationalparksplan för Sverige. I denna presenterade verket förslag till 20 nya nationalparker. Sedan dess har ett stort antal av dessa kunnat förverkligas. Av planen framgår att Ridöarkipelagen var ett av flera områden som granskades och övervägdes som tänkbar nationalparkskandidat i samband med att planen togs fram. Av olika skäl föreslogs dock inte detta område som en ny nationalpark.
I skrivelsen En samlad naturvårdspolitik, som regeringen presenterade för riksdagen våren 2002, bedömde regeringen att tiden nu är mogen att göra en översyn av nationalparksplanen, i form av att ta fram områden som kan vara tänkbara som framtida nationalparker. Regeringen framhöll också att arbetet bör genomföras med utgångspunkt i de internationella kriterier för nationalparker som har fastställts av Internationella naturvårdsunionen (IUCN) och att det framtida bildandet av nationalparker bör ske i linje med den förstärkta medborgardialog som regeringen framhåller som ett bärande element i samma skrivelse.
Ridö-Sundbyholmarkipelagen har utan tvekan mycket höga naturvärden. Jag vill dock i detta sammanhang framhålla att det är regeringens myndigheter som bör driva arbetet med att ta fram och förbereda nya områden för nationalparksbildning. Det är Naturvårdsverket som lämnar förslag till regeringen om inrättande av nationalpark beträffande visst område. Någon framställan från Naturvårdsverket i detta avseende gällande Ridö-Sundbyholmsarkipelagen har inte inkommit. Enligt vad jag erfar så pågår det dock för närvarande en översyn av nationalparksplanen på Naturvårdsverket. Jag kan mot denna bakgrund inte säga mer i frågan om Ridö-Sundbyholmsarkipelagen ska bli nationalpark. Jag vill dock i sammanhanget nämna att Sveaskog planerar att inviga "Ekopark Ridö-Sundbyholmsarkipelag" i oktober i år.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
