nedrustning av reumatikervården
Skriftlig fråga 1997/98:633 av Westerholm, Barbro (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1998-04-07
- Anmäld
- 1998-04-14
- Besvarad
- 1998-04-22
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Den 31 mars 1998 tvingades Reumatikerförbundet rekommendera sin förbundsstyrelse att avveckla verksamheten vid Östersunds Reumatiker- och Rehabiliteringssjukhus, eftersom det inte gått att komma överens på landstingssidan om det ekonomiska åtagandet. Därmed mister svensk reumatikervård den mycket kvalificerade specialistkompetens som Reumatikersjukhuset i Östersund kunnat erbjuda. Reumatikervården kommer nu att integreras i den vanliga länssjukvården. En orsak till det inträffade är att alltför få landsting utnyttjat möjligheten att låta sina patienter få den kvalificerade vård sjukhuset stått för. I slutänden är det patienterna som blivit och blir lidande genom att de mist viktiga specialistresurser.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga vad regeringen avser göra för att riksövergripande specialistresurser inom hälso- och sjukvården inte läggs ned utan konsekvensanalys för de patienter det gäller.
Svar på skriftlig fråga 1997/98:633 besvarad av , ()
- Socialminister Margot Wallström
Barbro Westerholm har frågat mig vad jag avser att göra för att förhindra att riksövergripande specialistresurser inom hälso- och sjukvården läggs ned utan konsekvensanalys för de patienter det gäller.
Bakgrunden till frågan är att reumatikersjukhuset i Östersund inom kort kommer att avvecklas på grund av ekonomiska bekymmer.
Reumatikersjukhuset i Östersund var från början en riksövergripande specialistresurs för rehabilitering av patienter med reumatiska sjukdomar. Under senare år har alltfler landsting byggt upp egna resurser för denna typ av verksamhet. Detta har medfört att behovet av att remittera patienter till sjukhuset i Östersund har minskat.
I Sverige har vi ett sjukvårdssystem där det är kommuner och landsting, som utifrån sitt ansvar för att en god vård ges till invånarna, självständigt beslutar om hur de organiserar och bedriver vården och omsorgen inom sitt område. Varken jag eller regeringen i dess helhet har därför några möjligheter att gripa in i enskilda ärenden av detta slag och förhindra att t.ex. reumatikersjukhuset i Östersund avvecklas. Det finns inte heller några medel för att ge bidrag till den här typen av verksamhet.
Regeringen har fattat beslut om att sammanlagt 72 miljarder kronor under en femårsperiod skall tillföras kommuner och landsting. Pengarna skall användas till att stärka kvaliteten i bl.a. vård och omsorg. Det är min förhoppning att detta resurstillskott skall göra det möjligt för sjukvårdshuvudmännen att erbjuda patienter, t.ex. reumatiker, kvalificerad specialistsjukvård.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
