nationellt uppdrag till Säters Film- och Biografmuseum

Skriftlig fråga 2002/03:222 av Johansson, Kenneth (c)

Frågan är besvarad

Inlämnad:
2002-12-02
Anmäld:
2002-12-03
Besvarad:
2002-12-11
Svar anmält:
2002-12-11

den 2 december

Fråga 2002/03:222

av Kenneth Johansson (c) till kulturminister Marita Ulvskog om nationellt uppdrag till Säters Film- och Biografmuseum

Sveriges Film- och Biografmuseum i Säter invigdes 1989. Sedan dess har museet växt betydligt, både vad gäller yta och föremålssamling. Privatpersoner, organisationer, filmbranschen och Sveriges Television AB har donerat stora samlingar. Sedan stora delar av Svenska Filminstitutets samlingar sålts eller kasserats har Sveriges Film- och Biografmuseum i Säter blivit en de facto nationell angelägenhet. Förutom samlingarna så inrymmer museet en biografsalong där ett femtiotal personer åt gången kan se på film och prova på biografstolar från olika epoker. Museet är öppet för allmänheten under sommarsäsongen och i övrigt för grupper. Museet används också för utbildning.

Museet är unikt, en stor nationell tillgång. 1995 tilldelades de en Guldbagge för kreativa insatser. Jag anser det vara en självklarhet att museet ska tilldelas ett nationellt uppdrag, och en möjlighet att samordna museiaktiviteterna på området i vårt land, samt utveckla internationella kontakter med utländska filmmuseer och arkiv.

Med detta som bakgrund frågar jag om kulturministern avser verka för att Sveriges Film- och Biografmuseum i Säter tilldelas ett nationellt uppdrag.

Svar på skriftlig fråga 2002/03:222 besvarad av Marita Ulvskog

den 11 december

Svar på fråga 2002/03:222 om nationellt uppdrag till Säters film- och biografmuseum

Kulturminister Marita Ulvskog

Kenneth Johansson har frågat mig om jag avser att verka för att Sveriges film- och biografmuseum i Säter tilldelas ett nationellt uppdrag.

Jag är övertygad att om att Säters film- och biografmuseum har unika samlingar och jag är väl medveten om att museet bedriver en spännande verksamhet inom sitt område.

Det finns ett stort antal museer runt om i landet som inom sina respektive områden också har en intressant verksamhet. Detta manifesteras från statens sida bland annat i ett återkommande treårigt nationellt uppdrag inom museiområdet. Regeringen har i budgetpropositionen för 2003 föreslagit att innehavare av det nationella uppdraget inom museiområdet för åren 2003-2005 ska vara Jämtlands läns museum.

Övrigt om skriftliga frågan

Intressenter