Nationellt program för vattensäkerhet

Skriftlig fråga 2012/13:702 av Oskarsson, Christina (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2013-08-13
Anmäld
2013-08-15
Besvarad
2013-08-27
Svar anmält
2013-08-29

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 13 augusti

Fråga

2012/13:702 Nationellt program för vattensäkerhet

av Christina Oskarsson (S)

till försvarsminister Karin Enström (M)

Under juli 2013 omkom 26 personer genom drunkning, vilket kan jämföras med 21 personer under juli 2012. Totalt har, till och med juli, 77 personer omkommit genom drunkning, en ökning från 61 personer under samma period förra året. De som drabbats mest är vuxna, badande män. Åtta av tio, eller ibland nio av tio, som drunknar är män. Prognosen för hela år 2013 pekar mot hundra omkomna.

Karlstads universitet och Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) gjorde nyligen en omfattande studie av nära 3 000 drunkningsolyckor i Sverige de senaste 15 åren. Årets dystra drunkningsstatistik bekräftar resultatet av studien: Drunkning drabbar främst äldre, och just män är kraftigt överrepresenterade. Att män överskattar sin simförmåga kan vara en anledning, alkohol en annan och bristande flytvästanvändning en tredje. Samtidigt har drunkningsolyckorna bland barn minskat under 15-årsperioden, vilket är glädjande. Genom undersökningen genomförd av Karlstads universitet vet vi att cirka 50 procent av alla omkomna hade alkohol i blodet när de drunknade. Andelen var något högre bland män än kvinnor. I vilken mån alkoholen påverkat drunkningsförloppet i varje enskilt fall vet ingen med säkerhet – det man vet är att alkohol försämrar vår förmåga att bedöma risker och att den också försämrar vår fysiska förmåga till överlevnad i vatten.

Det uppges att det är fler som i dag omkommer i drunkningsolyckor än i arbetsplatsolyckor, men vi har ingen statlig aktivitet på det området. Det finns enbart en tjänsteman på MSB som har det här som sitt ansvarsområde.

Avser försvarsministern att ta initiativ till ett nationellt program för vattensäkerhet?

Svar på skriftlig fråga 2012/13:702 besvarad av Försvarsminister Karin Enström

den 27 augusti

Svar på fråga

2012/13:702 Nationellt program för vattensäkerhet

Försvarsminister Karin Enström

Christina Oskarsson har frågat mig om jag avser att ta initiativ till ett nationellt program för vattensäkerhet.

 

Det är mycket allvarligt att människor omkommer till följd av olyckor oavsett vad för sorts olycka det handlar om. En prioriterad fråga för mig som försvarsminister är att stärka samhällets robusthet. Samhällets samlade resurser ska verka på ett så effektivt sätt som möjligt. Det handlar om samverkan i ett brett perspektiv mellan myndigheter, frivilligorganisationer, näringsliv och enskilda individer.

 

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) arbetar aktivt för att minska antalet drunkningar och drunkningstillbud. Till exempel ger MSB stöd till kommuner, statliga myndigheter, allmänheten och frivilligorganisationer för att öka skyddet mot drunkningsolyckor. MSB deltar också i Sjösäkerhetsrådet vars främsta uppgift är att förbättra sjösäkerheten och informera om hur sjöolyckor kan och ska undvikas.

 

Även inom andra verksamheter har det tagits initiativ för att öka kunskapen om vattensäkerhet. Sedan 2007 finns simkunnighetskrav inlagt i den svenska läroplanen. För att få betyget godkänt i idrott och hälsa i årskurs 6 ska eleven kunna simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge. Dessutom ska eleven kunna hantera nödsituationer vid vatten med hjälpredskap under olika årstider.

 

Ett omfattande arbete för vattensäkerhet pågår inom olika delar av samhället. Det är inte aktuellt att ta initiativ till ett nationellt program för vattensäkerhet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.