Nationella åtgärder med anledning av höjda avgifter i kollektivtrafiken
Skriftlig fråga 2022/23:233 av Adrian Magnusson (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2023-01-13
- Överlämnad
- 2023-01-16
- Anmäld
- 2023-01-17
- Svarsdatum
- 2023-01-25
- Besvarad
- 2023-01-25
- Sista svarsdatum
- 2023-01-25
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Ett flertal höjningar av avgifterna i kollektivtrafiken runt om i landet har aviserats. Region Kalmar län har aviserat höjningar med 5 procent. Region Örebro har aviserat höjningar med 8 procent och Region Jönköping har aviserat höjningar med 8,5 procent. Högerstyrda Region Skåne har aviserat höjningar med hela 10 procent. Som skäl anges inte sällan den höga inflationen och de ökande priserna på drivmedel.
Under pandemin var det tydligt att det var människor med lägre inkomster och som arbetade i välfärden som var tvingade att resa kollektivt. Ofta utgörs denna grupp av lågavlönade kvinnor. Många studenter och unga som redan nu pressas av kostnadsökningar reser också kollektivt. Höjningar av avgifterna i kollektivtrafiken slår alltså hårt mot dem som redan lever under ekonomisk press. De slår hårt mot de människor som under pandemin hyllades som samhällsbärande hjältar när de trots en hög smittspridning tog sig med buss och tåg till sina arbeten på sjukhus och äldreboenden runt om i hela landet.
Kostnadskrisen pressar många svenskar just nu. De människor som reser med kollektivtrafiken blir en grupp som pressas ytterligare. Avgiftshöjningarna riskerar utöver att pressa människors privatekonomi ytterligare även den så viktiga klimatomställningen. Om människor väljer bort att resa kollektivt för att den ekonomiska nyttan blir alltför liten kommer vi att öka utsläppen från fordonssektorn. Det är utsläpp som vi vet måste minska.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet Andreas Carlson följande:
Har statsrådet för avsikt att vida några åtgärder för att säkerställa att resenärer i Skåne och i andra delar av landet har råd att åka med kollektivtrafiken framöver?
Svar på skriftlig fråga 2022/23:233 besvarad av Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Svar på fråga 2022/23:233 av Adrian Magnusson (S)
Nationella åtgärder med anledning av höjda avgifter i kollektivtrafiken
Adrian Magnusson har frågat mig om jag har för avsikt att vida några åtgärder för att säkerställa att resenärer i Skåne och i andra delar av landet har råd att åka med kollektivtrafiken framöver.
Ansvaret för lokal och regional kollektivtrafik vilar på kommuner och regioner. De regionala kollektivtrafikmyndigheterna har enligt lagen (2010:1065) om kollektivtrafik befogenhet att upphandla trafik för att tillgodose behovet av kollektivtrafik inom regionen. Trafiken finansieras delvis med biljettintäkter och till resterande del med kommunala skattemedel.
Ungefär en tredjedel av reformutrymmet i statens budget för 2023 utgörs av riktade och generella statsbidrag till kommuner och regioner. Förstärkningen av det generella statsbidraget med 6 miljarder kronor 2023 innebär att kommuner och regioner får bättre förutsättningar att hantera effekterna av hög inflation, bland annat högre energipriser, och svagare konjunktur.
EU-kommissionen har godkänt fortsatt skattenedsättning för höginblandade biodrivmedel vilket kan påverka drivmedelspriserna för kollektivtrafiken.
Stockholm den 24 januari 2023
Andreas Carlson
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

