Narkotikaklassade läkemedel på svarta marknaden
Skriftlig fråga 2006/07:689 av Pehrson, Johan (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-02-21
- Inlämnad
- 2007-02-21
- Besvarad
- 2007-02-28
- Svar anmält
- 2007-02-28
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 21 februari
Fråga
2006/07:689 Narkotikaklassade läkemedel på svarta marknaden
av Johan Pehrson (fp)
till socialminister Göran Hägglund (kd)
Enligt Socialstyrelsen har antalet personer med missbruks- och beroendeproblem ökat i Sverige under de senaste åren. Det är givetvis allvarligt. Regeringens satsningar på vården och framför allt på det preventiva arbetet för att ungdomar inte ska hamna i missbruk är därför mycket viktigt. Att Socialstyrelsen nu tagit fram nationella riktlinjer för missbruks- och beroendevården är också positivt och kan säkerställa en vård som bedrivs enhetligare och som inte är avhängig av var personen i fråga bor.
Ett problem som dock uppmärksammats på senare tid är när narkotikaklassade läkemedel skrivs ut av läkare till patienter som i sin tur säljer vidare läkemedlet till andra missbrukare. Enligt Socialstyrelsen handlar det om stora summor pengar som samhället får betala i subventioner av läkemedlen. Konsekvenserna av missbruket i sig leder ju också givetvis till oerhörda samhällsekonomiska kostnader.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga socialministern vilka åtgärder han avser att vidta för att få bukt med att legalt utskrivna narkotikaklassade läkemedel säljs vidare illegalt.
Svar på skriftlig fråga 2006/07:689 besvarad av Socialminister Göran Hägglund
Svar på fråga
2006/07:689 Narkotikaklassade läkemedel på svarta marknaden
Socialminister Göran Hägglund
Johan Pehrson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att få bukt med att legalt utskrivna narkotikaklassade läkemedel säljs vidare illegalt.
Såsom Johan Pehrson påtalar är det angeläget att narkotikaklassade läkemedel som skrivs ut med subvention verkligen används av den som förskrivningen avser. Men det är också viktigt att förskrivning av narkotiska läkemedel är restriktiv i den mening att endast personer som är i behov av läkemedlen får dem förskrivna samt att mängden och dosen är adekvat.
En läkare eller tandläkare som missbrukar sin behörighet att förskriva narkotiska läkemedel kan få sin behörighet indragen eller begränsad. För att detta ska kunna ske krävs det att Socialstyrelsen uppmärksammas på problemet, antingen genom sina tillsynsinsatser eller genom att någon påtalar detta för myndigheten. Apotekspersonal tar ibland kontakt med Socialstyrelsen när de uppmärksammar yrkesutövare som inte uppfattas som tillräckligt restriktiva eller seriösa vid förskrivning av beroendeframkallande läkemedel. Emellertid saknas en formell skyldighet att rapportera misstankar om överförskrivning av dessa preparat. För att åtgärda detta har Socialstyrelsen föreslagit att en författningsreglerad anmälningsskyldighet införs för apotekspersonal som uppmärksammar läkare och tandläkare, vars förskrivningar av beroendeframkallande läkemedel kan ifrågasättas.
Socialstyrelsens förslag om att en anmälningsskyldighet ska införas för apotekspersonalen bereds nu inom Regeringskansliet.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
