när försvarsmedel kommer rättsväsendet till godo

Skriftlig fråga 2003/04:761 av Johansson, Bengt-Anders (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2004-02-13
Anmäld
2004-02-17
Besvarad
2004-02-18
Svar anmält
2004-02-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 13 februari

Fråga 2003/04:761

av Bengt-Anders Johansson (m) till försvarsminister Leni Björklund om när försvarsmedel kommer rättsväsendet till godo

Statsministern har utlovat att storleksordningen 3 miljarder kronor ska hämtas från försvarsbudgeten och överföras till civil trygghetsökning, vilket jag tolkar som rättsväsendet.

Har försvarsministern gjort någon bedömning av när det belopp från försvaret som kan användas till rättsväsendet kommer att kunna uppgå till 1 respektive 3 miljarder kronor?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:761 besvarad av Leni Björklund

den 18 februari

Svar på fråga 2003/04:761 om när försvarsmedel kommer rättsväsendet till godo

Försvarsminister Leni Björklund

Bengt-Anders Johansson har frågat mig om när en neddragning av försvarsanslagen kommer rättsväsendet till godo.

Regeringens förslag till ekonomiska ramar för åren 2005@2007 kommer att överlämnas till riksdagen i höstens budgetproposition. Samma dag har regeringen för avsikt att överlämna en försvarsbeslutsproposition med förslag till inriktning för försvaret de närmaste tre åren som ska rymmas inom de ekonomiska ramarna.

Det är regeringens ambition att skapa en bred uppslutning bakom vårt lands försvarspolitik och den framtida ekonomiska nivån för försvaret.

Jag vill inte föregripa den politiska processen.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.