musiklärarutbildningarnas ställning i framtiden
Skriftlig fråga 1999/2000:430 av Larsson, Ewa (mp)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 2000-01-12
- Anmäld:
- 2000-01-18
- Besvarad:
- 2000-01-20
den 10 januari
Fråga 1999/2000:430
av Ewa Larsson (mp) till statsrådet Ingegerd Wärnersson om musiklärarutbildningarnas ställning i framtidenI Lärarutbildningskommitténs betänkande saknar jag klargöranden för kultursektorn. Antingen har hela vår musiklärarutbildning glömts bort, eller så ska det inte finnas någon särskild musiklärarutbildning i framtiden. Jag utgår från att det första gäller och vill att ministern beaktar följande.
Kommittén föreslår att studerande ska avrådas från att begränsa sin utbildning till bara ett ämne. Inom musik- och kulturskolan är ettämnesutbildningen en förutsättning. Även om den breddning av utbildningen som föreslås är bra, måste ändå den kompetens som musikhögskolorna ger i dag som ettämnesutbildning bibehållas. Allt annat vore en katastrof för musik- och kulturskolan. Det är rimligt att de möjligheter som finns i dag till kombinationstjänster mellan den frivilliga musik- och kulturskolan och grundskolan lyfts fram som positiva exempel.
Det är inte möjligt att utbilda sig till musik-, dans-, teater- och bildlärare om inte goda förkunskaper finns redan vid inträde till den högre utbildningen. I dag finns inga krav på förkunskaper för att läsa 20 poäng inom lärarutbildningen medan det finns hårda förkunskapskrav till musikhögskolornas lärarutbildningar. Specialiserade musikutbildningar måste självklart finnas kvar. De utgör inget hinder för samverkan mellan olika ämnesområden.
Avser ministern beakta de avgörande skillnader som finns mellan olika lärarutbildningar så att inte landets alla musikhögskolor tvingas lägga ned sin sammanhållna lärarutbildning?

