motorväg genom Bohuslän

Skriftlig fråga 2000/01:8 av René, Inger (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2000-09-21
Anmäld
2000-09-26
Besvarad
2000-09-27

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 21 september

Fråga 2000/01:8

av Inger René (m) till näringsminister Björn Rosengren om motorväg genom Bohuslän

I debatt efter debatt har statsrådet Björn Rosengren försäkrat att väg E 6 genom Bohuslän ska byggas ut och vara färdig 2007. Gårdagens budgetproposition gör mig besviken och tveksam till att detta är möjligt. Den finansieringsplan som tidigare framhållits som ett möjligt sätt att finansiera utbyggnaden, nämligen att privat kapital och nya intressenter kan medverka när det gäller finansieringen, finns inte omnämnd i propositionen. Det statliga anslaget torde inte räcka.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att väg E 6 ska vara färdig 2007?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:8 besvarad av näringsminister Björn Rosengren

den 26 september

Svar på fråga 2000/01:8 om motorväg genom Bohuslän

Näringsminister Björn Rosengren

Inger René har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att väg E 6 ska vara färdig 2007.

Väg E 6 genom Bohuslän är enligt den nationella planen för vägtransportsystemet planerad att vara färdigställd år 2007.

Jag har tillsatt en arbetsgrupp som utreder förutsättningarna att utnyttja alternativ finansiering. Studien genomförs för att undersöka om alternativ finansiering kan ge utrymme för fler och bättre investeringar och om staten kan erhålla effektivitetsvinster som medför lägre kostnader för att hålla infrastrukturen. Arbetsgruppen kommer att redovisa sina resultat senare i höst.

Regeringen har även gett Vägverket i uppdrag att utreda förutsättningarna för att avgiftsbelägga vägtrafiken på väg E 6 i norra Bohuslän för att finansiera utbyggnaden av den nordligaste delen av E 6:an, inklusive en ny bro över Idefjorden vid Svinesund. Uppdraget ska redovisas senast den 31 oktober i år.

Avgörande för om väg E 6 genom Bohuslän kan bli klar till år 2007 är också att Vägverket i tid kan få fram lagakraftvunna arbetsplaner för de olika delsträckorna. På vissa delsträckor arbetar Vägverket med att ta fram vägutredningar inför regeringens tillåtlighetsprövning enligt miljöbalken.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.