Möjlighet för unga arbetslösa att fullfölja sina studier
Skriftlig fråga 2011/12:597 av Nilsson, Jennie (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2012-05-25
- Inlämnad
- 2012-05-25
- Besvarad
- 2012-05-30
- Svar anmält
- 2012-05-30
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 25 maj
Fråga
2011/12:597 Möjlighet för unga arbetslösa att fullfölja sina studier
av Jennie Nilsson (S)
till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M)
Under 2011 fanns möjlighet för personer mellan 20 och 24 år, som var inskrivna i programmet jobbgarantin för ungdomar och som saknade fullständiga studiebetyg, att ansöka om ett högre bidrag från CSN för att läsa upp sina betyg på komvux eller folkhögskola. De som kunde ansöka fick inte ha haft studiestöd efter den 1 juli 2010.
Denna möjlighet förlängdes även att gälla under 2012, vilket var bra. Men det hade varit en fördel att även regeln om när den arbetslöse senast hade haft studiestöd hade ändrats.
Genom att bara förlänga ett beslut utan att öka möjligheterna för fler, ger inte det resultat som är nödvändigt, vilket måste vara ett tankefel av regeringen. Utan en fullständig gymnasieutbildning är det i dag svårt att få ett jobb.
Avser arbetsmarknadsministern att öka möjligheterna för unga arbetslösa inom jobbgarantin att fullfölja sina studier genom ändring av regeln om studiestöd?
Svar på skriftlig fråga 2011/12:597 besvarad av Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström
Svar på fråga
2011/12:597 Möjlighet för unga arbetslösa att fullfölja sina studier
Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström
Jennie Nilsson har frågat mig om jag avser att öka möjligheten för unga arbetslösa inom jobbgarantin att fullfölja sina studier genom ändring av regeln om studiestöd.
Regeringen ser allvarligt på att ungdomar inte fullföljer sina studier. Den 1 januari 2011 införde regeringen en tillfällig satsning med möjlighet för arbetslösa ungdomar mellan 20 och 24 år som saknar fullständig grundskole- eller gymnasieutbildning och som kvalificerat sig för jobbgarantin för ungdomar eller jobb- och utvecklingsgarantin att påbörja studier vid komvux eller folkhögskola med den högre bidragsnivån inom studiemedlet. Regeringen förlängde satsningen under 2012 eftersom det fanns ett fortsatt behov av att stimulera arbetslösa ungdomar utan fullständig grundskole- eller gymnasieutbildning att återgå till studier, då dessa ungdomar hade det fortsatt svårt att etablera sig på arbetsmarknaden.
Den beskrivning som Jennie Nilsson lämnar är emellertid inte fullständig. Jag vill därför komplettera bilden. Det är ungdomar som har avbrutit sina studier före halvårsskiftet 2010 och som är inskrivna i jobbgarantin för ungdomar eller jobb- och utvecklingsgarantin som kan ta del av den högre bidragsnivån inom studiemedlet.
Regeringen följer noga utvecklingen av arbetslösa ungdomar som saknar fullständig grundskole- eller gymnasieutbildning.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

