Moderna museets inköpspolicy
Skriftlig fråga 2000/01:243 av Larsson, Ewa (mp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-11-16
- Anmäld
- 2000-11-21
- Besvarad
- 2000-11-22
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:243
av Ewa Larsson (mp) till kulturminister Marita Ulvskog om Moderna museets inköpspolicyEnligt uppgift från Moderna museets informationsavdelning ska de köpa in Bjarne Melgaards videoinstallation All gym Queens deserve to die nu när den rättsliga förundersökningen har lagts ned.
Videon kommer att visas på museet i ett sammanhang som passar den, enligt informationsavdelningen.
ECPAT, en internationell organisation som arbetar utifrån FN-konventionen om barnets bästa, har polisanmält videon därför att den visar hur en man "suger av" en barnarm. I barnets ögon kan obehag utläsas.
ICOM, som är museivärldens internationella samarbetsorgan, betonar varje museums eget ansvar inför publiken. Varje museum ska följa de etiska regler de själva ställt upp. Att varje museum har sina egna riktlinjer innebär inte att ansvaret inför publiken minskar. Att ett barn utnyttjas på ett sätt som får kulturkonsumenten att tänka på en manslem förefaller enligt mitt sätt att tolka barnkonventionen som ett klart brott. Barnet utsätts för en situation inte för dess eget bästas skull utan ifrån den vuxnes behov. Nu undrar jag om syftet med Moderna museets verksamhet och deras inköpspolicy verkligen stämmer överens med detta inköp och om inköpet stämmer överens med ICOM:s riktlinjer. I det här fallet borde barnets bästa väga tyngst.
Avser ministern aktualisera frågan om etiska regler vad avser konstinköp på museer?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:243 besvarad av kulturminister Marita Ulvskog
Svar på fråga 2000/01:243 om Moderna museets inköpspolicy
Kulturminister Marita Ulvskog
Ewa Larsson har frågat mig om jag avser att aktualisera frågan om etiska regler vad avser konstinköp på museer.
Regeringens kulturpolitik syftar bl.a. till att genom olika stödformer främja kulturell mångfald, konstnärlig förnyelse och kvalitet och ge kulturen förutsättningar att vara en dynamisk, utmanande och obunden kraft i samhället. I detta sammanhang är det viktigt att betona att de offentligt finansierade kulturinstitutionernas konstnärliga överväganden ska stå fria från politisk styrning.
Regeringen gav den 23 mars 2000 i uppdrag till samtliga centrala museer, däribland Moderna museet, att senast den 1 juni 2000 redovisa vilka etiska riktlinjer man tillämpar i samband med förvärv av föremål till samlingarna. Samtliga museer har också lämnat en sådan redovisning. Uppdraget gavs mot bakgrund av de uppgifter som framkommit i medierna om att utsmugglade arkeologiska föremål återfinns på statliga museer.
Om regeringen skulle besluta om etiska regler för själva innehållet i de konstverk museerna visar eller infogar i sina samlingar skulle detta vara att frångå den grundläggande och viktiga principen om kulturinstitutionernas konstnärliga oberoende. I det fall ett museum, genom att visa eller förvärva ett visst konstverk, kan misstänkas göra sig skyldig till ett lagbrott är det en fråga som i så fall bör bli föremål för rättslig prövning.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

