mobbande lärare

Skriftlig fråga 2000/01:1198 av Björkman, Lars (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-05-10
Anmäld
2001-05-15
Besvarad
2001-05-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 10 maj

Fråga 2000/01:1198

av Lars Björkman (m) till statsrådet Ingegerd Wärnersson om mobbande lärare

Enligt en attitydundersökning som Skolverket låtit göra känner sig 50 000 elever i högstadiet och gymnasiet mobbade. Den mest skrämmande delen av undersökningen avslöjar att det numera oftare är lärarna än andra elever som utsätter barnen för kränkande behandling. Det är dock få lärare som anmäls för mobbning.

De anti-mobbningsplaner som finns på skolorna gäller alltid elever som mobbar andra elever. Lärarnas mobbning av elever kommer av naturliga skäl därför sällan upp på dagordningen.

Vad avser skolministern göra för att komma till rätta med lärares mobbning av barn?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:1198 besvarad av statsrådet Ingegerd Wärnersson

den 18 maj

Svar på fråga 2000/01:1198 om mobbande lärare

Statsrådet Ingegerd Wärnersson

Lars Björkman har frågat vad jag avser att göra för att komma till rätta med lärares mobbning av barn.

I sin fråga hänvisar Lars Björkman till den attitydundersökning som Statens skolverk nyligen har publicerat. 4 % av eleverna säger att de känner sig mobbade eller trakasserade av andra elever. 6 % säger också att de känner sig mobbade eller trakasserade av någon lärare och 17 % uppger att de0 ofta känner sig orättvist behandlade av lärare och andra vuxna. Samtidigt säger 84 % av eleverna att de trivs med lärarna och 70 % att de kan vända sig i förtroende till sina lärare om de får problem som har med skolan att göra. De som känner sig mobbade av lärare uppger i lägre grad att de känner sig rädda, oroliga eller otrygga i skolan än de som blir mobbade av elever.

Personalen i skolan har ett uppdrag att gestalta och förmedla de grundläggande värden som finns omnämnda i läroplanerna som t.ex. alla människors lika värde. De bör vara goda förebilder för hur man bemöter varandra och hur man hanterar konflikter. Det innefattar hur man tilltalar andra, vad man säger och om och hur man lyssnar. Det är av största vikt att elever känner förtroende för och tillit till dem som arbetar i skolan. Eleverna är beroende av de vuxna och de vuxna måste självklart bemöta eleverna på ett sätt som inger förtroende.

Att även vuxna kränker barn och varandra är tyvärr inget okänt fenomen. I läroplanernas avsnitt om de områden där rektor har ett särskilt ansvar ingår att upprätta, genomföra, följa upp och utvärdera skolans handlingsprogram för att förebygga och motverka alla former av kränkande behandling bland elever och anställda. Detta uppdrag innebär inte bara att aktivt förebygga och motverka kränkande behandling mellan elever utan också mellan elever och vuxna. Jag delar inte frågeställarens uppfattning om att skolornas handlingsprogram mot kränkande behandling alltid bara berör elever som mobbar andra elever, men det betyder inte att detta inte kan poängteras ytterligare. I den kampanj mot mobbning som ska genomföras under hösten 2001 kommer även mobbning mellan vuxna och elever att beaktas.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.