Miljöskadliga finansiella flöden och statliga subventioner

Skriftlig fråga 2025/26:493 av Emma Nohrén (MP)

Frågan är inlämnad

Händelser

Inlämnad
2026-02-12
Överlämnad
2026-02-12
Anmäld
2026-02-16
Svarsdatum
2026-02-18
Sista svarsdatum
2026-02-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L)

 

En ny vetenskaplig rapport från IPBES visar att 97 procent av alla finansiella flöden globalt riktas mot verksamheter som ytterligare förstör de gemensamma ekosystemen och naturresurserna. Det här är oerhört allvarligt, givet det akuta läget för världens biologiska mångfald. Detta är heller inte ett nytt fenomen. Tvärtom är naturskadliga finansiella flöden och statliga subventioner till miljöskadlig verksamhet väl dokumenterade av forskare, myndigheter och civilsamhälle, både på svensk nivå, inom EU och internationellt.

Naturvårdsverket har i ett flertal granskningar redovisat kartläggningar av svenska miljöskadliga subventioner. Även SCB och Finansinspektionen har granskat frågorna ett flertal gånger. Det har alltså funnits gott om underlag för regeringen att arbeta vidare utifrån och att vidta konkreta åtgärder.

Miljöpartiet anser att miljöskadliga subventioner ska fasas ut så snabbt som möjligt. Det är också ett krav enligt Kunming-Montreal-avtalet, åtgärdsmål 18. Regeringen presenterade häromdagen den svenska strategin för att leverera på Kunming-Montreal-avtalets mål. Dock saknades helt en plan för hur miljöskadliga subventioner ska fasas ut.

Min fråga till klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari är därför:

 

Vilka konkreta åtgärder i form av styrmedel har ministern och regeringen vidtagit under denna mandatperiod för att minska och stoppa statliga miljöskadliga subventioner samt för att styra om finansiella flöden som förstör biologisk mångfald, och vilka konkreta styrmedel avser man att gå vidare med framöver?

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.