miljörapporter

Skriftlig fråga 1999/2000:581 av Pålsson, Chatrine (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2000-02-18
Besvarad
2000-02-25
Anmäld
2000-03-07

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 17 februari

Fråga 1999/2000:581

av Chatrine Pålsson (kd) till miljöminister Kjell Larsson om miljörapporter

Enligt uppgift ska företag som inte lämnar in t.ex. en köldmedierapport i tid betala 5 000 kr. Debiteringen ska skötas av miljö- och hälsoskyddsnämnderna eller motsvarande ute i kommunerna, men pengarna ska oavkortat gå till staten. Många anser att dessa bötesbelopp är orimliga i förhållande till försummelsen och avstår därför från debitering. Resultatet blir att det skapas olika praxis ute i kommunerna och det är både negativt och stötande.

Min fråga till miljöminister Kjell Larsson är:

Vilka åtgärder avser ministern vidta för att ändra avgiften för försenad miljörapport så att den står i proportion till försummelsen?

Svar på skriftlig fråga 1999/2000:581 besvarad av miljöminister Kjell Larsson

den 24 februari

Svar på fråga 1999/2000:581 om miljörapporter

Miljöminister Kjell Larsson

Chatrine Pålsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att ändra miljösanktionsavgifterna för försenade miljörapporter så att de står i proportion till försummelsen. Frågan ställs mot bakgrund av att företag som i kyl- eller värmepumpanläggningar använder ozonnedbrytande ämnen är skyldiga att genomföra en återkommande kontroll av anläggningen och att lämna rapport över kontrollen till tillsynsmyndigheten.

Jag har nyligen besvarat en fråga från Kjell-Erik Karlsson (1999/2000:533) där jag redovisat hur utomordentligt viktigt det är att kommunerna i egenskap av tillsynsmyndighet verkligen tillämpar miljöbalken som den är avsedd att tillämpas. Enligt miljöbalken är det helt klart att en kommunal nämnd ska besluta om miljösanktionsavgift när en överträdelse skett.

Mitt svar blir därför kort och gott att alla är skyldiga att följa lagen och att regeringen för närvarande inte har för avsikt att sänka avgiften.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.