Migrationsverkets hantering av ingångna avtal
Skriftlig fråga 2006/07:930 av Berliner, Agneta (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2007-03-23
- Anmäld
- 2007-03-26
- Besvarad
- 2007-03-28
- Svar anmält
- 2007-03-28
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 23 mars
Fråga
2006/07:930 Migrationsverkets hantering av ingångna avtal
av Agneta Berliner (fp)
till statsrådet Tobias Billström (m)
I mitt samarbete med kommunerna i mitt hemlän Västmanland för att ta emot ensamkommande flyktingbarn har jag haft kontakter med företrädare för en rad kommuner, både inom och utanför Västmanlands län. En vanligt återkommande synpunkt som förts fram av kommunernas företrädare är att Migrationsverket under stundom haft en rigid och något kompromisslös hållning gentemot kommuner som tecknat avtal om flyktingmottagande.
Det kan handla om att Migrationsverket i förhandlingarna om avtal föreslår extraplatser som förutses stå tomma under en stor del av året, men där dessa platser sedan konsekvent används på samma sätt som ordinarie platser eftersom antalet ankommande flyktingar blir större än väntat, något som försvårar kommunernas möjlighet till ett bra mottagande. Det är naturligtvis en olycklig och kortsiktig strategi att Migrationsverket handlar strikt enligt avtalens bokstav, i stället för att föra samtal med kommunerna då situationer uppstår som för med sig att det ursprungliga syftet med vissa delar av avtalen får en annan praktisk innebörd än vad som avsågs vid tecknandet. Självklart gäller ingångna avtal. Men vill vi att fler kommuner ska teckna avtal om mottagande, så måste de statliga myndigheterna också kunna visa flexibilitet och lyhördhet gentemot de kommuner som faktiskt tecknat avtal. Gemensamma angelägna problem löses bäst om alla parter visar samarbetsvilja att ge och ta.
Min fråga till statsrådet Billström är följaktligen:
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att tillse att Migrationsverkets bemötande och förhållningssätt präglas av lyhördhet och förståelse visavi de kommuner som tecknat avtal om flyktingmottagande?
Svar på skriftlig fråga 2006/07:930 besvarad av Statsrådet Tobias Billström
Svar på fråga
2006/07:930 Migrationsverkets hantering av ingångna avtal
Statsrådet Tobias Billström
Agneta Berliner har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att tillse att Migrationsverkets bemötande och förhållningssätt präglas av lyhördhet och förståelse visavi de kommuner som tecknat avtal om flyktingmottagande. Jag utgår från att frågan handlar om Migrationsverkets överenskommelser med kommunerna om mottagande av ensamkommande asylsökande barn.
Migrationsverket tecknar överenskommelser med kommunerna om mottagande av asylsökande ensamkommande barn. Integrationsverket tecknar överenskommelser med kommunerna om flyktingmottagande, det vill säga introduktion och boende för personer som har beviljats uppehållstillstånd. Kommunerna har för närvarande inte tecknat överenskommelser med Migrationsverket i den utsträckning som krävs för att möta den kraftiga ökningen av antalet asylsökande ensamkommande barn. Det har lett till att det i dag finns alltför många barn i tillfälliga boenden i de så kallade ankomstkommunerna. Därav följer att tillgängliga platser måste nyttjas fullt ut.
Migrationsverket och Integrationsverket samverkar med såväl Socialstyrelsen som Sveriges Kommuner och Landsting i syfte att få till stånd en mer enhetlig och samlad information om vad som gäller beträffande boende och ersättning. Barnens bästa står här i centrum samtidigt som kommunerna ges bättre planeringsförutsättningar.
Jag har goda förhoppningar om att fler kommuner tecknar överenskommelser och tar sig an de ensamkommande barnen.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
