Migrationsregler för nya företag och investeringar i Sverige
Skriftlig fråga 2016/17:184 av Lars Hjälmered (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2016-10-21
- Överlämnad
- 2016-10-24
- Anmäld
- 2016-10-25
- Svarsdatum
- 2016-11-02
- Besvarad
- 2016-11-02
- Sista svarsdatum
- 2016-11-02
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Det pågår en kamp om talangerna i världen. En karriär inom forskning eller näringsliv kan ske i såväl Sverige som städer och regioner i andra delar av världen. Ska vi i Sverige lyckas locka duktiga personer till Sverige krävs bra förutsättningar och rimliga regelverk.
Sverige har i allt väsentligt bra regler för arbetskraftsinvandring. Vi kan i praktiken flytta runt i Europa för att ta ett arbete eller för att studera. Med de viktiga förändringar som gjordes 2009 och 2014 ges människor från länder utanför Europa goda chanser att komma till Sverige för att arbeta eller forska.
Sverige har dock sämre regler för människor som vill komma hit för att starta företag eller investera pengar. Reglerna för dessa utomeuropeiska personer är både krångliga och tidsödande. Konkurrentländer som England, Irland och Kanada har enklare och tydligare krav för att få ett visum, vanligen krav på en minsta summa pengar som måste investeras. Ofta garanteras också att en ansökan behandlas inom några veckor.
Sverige riskerar att ratas som förstahandsval, och vi kan därmed förlora lovande personer med viktiga investeringar. Sverige bör göra mer för att locka fler talangfulla personer till Sverige som genom att investera pengar eller starta företag kan bidra till nya jobb och nya skatteintäkter.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson:
Vilka åtgärder avser ministern och regeringen att vidta för att ändra migrationsreglerna för att attrahera fler talangfulla personer att starta företag och investera pengar i Sverige?
Svar på skriftlig fråga 2016/17:184 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Dnr Ju2016/ 07349/POL | ||
| |||
Till riksdagen
Svar på fråga 2016/17:184 av Lars Hjälmered (M) Migrationsregler för nya företag och investeringar i Sverige
Lars Hjälmered har frågat mig vilka åtgärder regeringen avser vidta för att ändra migrationsreglerna för att attrahera fler talangfulla personer att starta företag och investera pengar i Sverige.
Inledningsvis vill jag säga att jag delar Lars Hjälmereds uppfattning att öppenhet mot omvärlden är viktigt för Sverige. En väl fungerande kompetensförsörjning är viktig för svenska företag och för Sverige som kunskapsnation. Sverige ska även vara ett attraktivt land för investeringar och innovativa och kunskapsintensiva företag. Väl fungerande regelverk och hantering är ett av många instrument som kan bidra till en positiv utveckling i detta avseende.
Det regelverk som finns i dag ger goda möjligheter för personer med bra affärsidéer att komma till Sverige för att starta eller driva ett eget företag. Talangfulla personer kan genom reglerna för arbetskraftsinvandring även komma till Sverige för att arbeta i redan existerande företag. Gemensamt för dessa båda grupper är att de bidrar med idéer och talang som gynnar Sverige som kunskapsnation.
Jag är däremot tveksam till att bevilja personer uppehållstillstånd i Sverige endast för att de har investerat en viss summa pengar i landet. Sådana system förekommer i andra länder men är förknippade med flera svårigheter. Exempelvis har det visat sig svårt att kontrollera pengarnas ursprung och att mäta investeringarnas verkliga effekter på landets ekonomi. Det kan också uppfattas som att det går att köpa ett uppehållstillstånd, vilket vore stötande.
Sverige ska ha goda villkor för att attrahera nya företag och investeringar. Jag ser för närvarande inte någon anledning att vidta ytterligare åtgärder i denna fråga, men följer utvecklingen noga.
Stockholm den 28 oktober 2016
Morgan Johansson
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

