mervärdesskatt
Skriftlig fråga 2000/01:144 av Hansson, Roy (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-10-27
- Besvarad
- 2000-11-06
- Anmäld
- 2000-11-07
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 27 oktober
Fråga 2000/01:144
av Roy Hansson (m) till finansminister Bosse Ringholm om mervärdesskattI regeringens budgetproposition anges att mervärdesskatten för personbefordran sänks från 12 % till 6 %.
Vilka åtgärder avser finansministern vidta för att denna sänkning även ska gälla för färjetrafiken till Gotland?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:144 besvarad av finansminister Bosse Ringholm
Svar på fråga 2000/01:144 om mervärdesskatt
Finansminister Bosse Ringholm
Roy Hansson har frågat mig om vilka åtgärder jag avser vidta för att den sänkning av mervärdesskatten för personbefordran som föreslås i budgetpropositionen även ska gälla för färjetrafiken till Gotland.
I budgetpropositionen för 2001 (prop. 2000/01:1) föreslås att den mervärdesskattesats som tillämpas för personbefordran ska sänkas från 12 % till 6 %. Lagändringen föreslås träda i kraft den 1 januari 2001. På persontransporter kommer således mervärdesskatt att tas ut med 6 %. Detta gäller oavsett om transporten sker med flyg, bil, båt eller buss. Den föreslagna lagändringen innebär inte att färjetrafiken till och från Gotland kommer att behandlas annorlunda än annan personbefordran.
Det har kommit till Finansdepartementets kännedom att transportörer som bedriver Gotlandstrafik befarar att det kan uppstå svårigheter för dem att avgöra vilken skattesats som ska användas för andra tjänster som de erbjuder passagerarna i samband med personbefordran. Detta skulle t.ex. kunna gälla upplåtelse av hytter till passagerarna under resan och transport av den personbil passageraren medför.
Det kan konstateras att den föreslagna lagändringen ännu inte har trätt i kraft. Enligt uppgift från skattemyndigheten har myndigheten inte heller tagit någon definitiv ställning i frågan. Det är därför enligt min mening för tidigt att uttala sig om det verkligen kommer att uppstå problem vid tillämpningen. Eftersom frågan kan ha betydelse för färjetransportörernas möjlighet att planera sin verksamhet för nästkommande år har jag dock valt att uppmärksamma Riksskatteverket på situationen. I övrigt avser jag inte att företa någon särskild åtgärd.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

