marginal i statsbudgeten för oförutsedda utgifter
Skriftlig fråga 2004/05:296 av Linander, Johan (c)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2004-11-09
- Inlämnad
- 2004-11-09
- Besvarad
- 2004-11-16
- Besvarad
- 2004-11-17
- Svar anmält
- 2004-11-22
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2004/05:296
av Johan Linander (c) till finansminister Pär Nuder om marginal i statsbudgeten för oförutsedda utgifterDen socialdemokratiska regeringen har tillsammans med Vänsterpartiet och Miljöpartiet beslutat att göra förändringar i vägplanen som sträcker sig fram till 2015. Detta för att skapa ett krispaket för bilindustrin i Trollhättan.
För att finansiera krispaketet har ett antal andra vägprojekt strukits och E 22 genom Skåne har drabbats mycket hårt. Sträckan Sätaröd@Vä, förbifart Linderöd, förbifart Fogdarp, trafikplats Råby och trafikplats Lund södra har strukits och de 750 miljoner kronor som var finansieringen för dessa fem projekt flyttas i stället till krispaketet för Trollhättan.
Det är givetvis högst olyckligt att några vägprojekt ska behövas strykas för att regeringen ska kunna finansiera ett krispaket. Det innebär att regeringen sviker de som förväntat sig en utbyggnad av till exempel E 22. Anledningen till detta är att det inte finns någon marginal i statsbudgeten som kan användas för oförutsedda utgifter.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga följande:
Har statsrådet gjort den bedömningen att det inte behövs någon marginal i statsbudgeten som kan användas för oförutsedda utgifter såsom krispaketet i Trollhättan?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:296 besvarad av Pär Nuder
Svar på fråga 2004/05:296 om marginal i statsbudgeten för oförutsedda utgifter
Finansminister Pär Nuder
Johan Linander har frågat mig om jag har gjort den bedömningen att det inte behövs någon marginal i statsbudgeten som kan användas för oförutsedda utgifter såsom krispaketet i Trollhättan.
Utgiftstaket syftar bland annat till att tydliggöra behovet av prioriteringar mellan utgiftsområden och förebygga en utveckling där skatteuttaget måste höjas till följd av bristfällig utgiftskontroll. Den aktuella frågan visar att utgiftstaket fyller sin funktion.
Jag vill också framhålla att riksdagen beslutat om de totala infrastrukturramarna fram till 2015 och att regeringen är nödd att hålla sig inom dessa ramar. En prioritering hade således behövts oaktat budgeteringsmarginalens storlek.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

