Mänskliga rättigheter i Singapore
Skriftlig fråga 2006/07:1451 av Ohlsson, Birgitta (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2007-07-02
- Besvarad
- 2007-08-13
- Anmäld
- 2007-08-16
- Svar anmält
- 2007-08-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 2 juli
Fråga
2006/07:1451 Mänskliga rättigheter i Singapore
av Birgitta Ohlsson (fp)
till utrikesminister Carl Bildt (m)
Yttrande- och mötesfriheten är centrala för den politiska demokratin. Möjligheten att utöva dessa rättigheter i Singapore är i praktiken så kringskurna att de kan betraktas som upphävda.
De anklagelser om anstiftan till upplopp som regelmässigt riktas av landets säkerhetsmyndigheter mot den fredliga politiska oppositionen gynnar inte framväxten av ett i alla bemärkelser pluralistiskt civilsamhälle.
Vad avser utrikesministern att göra för att i samtal med dess regering fördöma de uppenbara kränkningarna av de centrala mänskliga rättigheterna yttrandefrihet och mötesfrihet som sker i Singapore?
Svar på skriftlig fråga 2006/07:1451 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt
den 13 augusti
Svar på fråga
2006/07:1451 Mänskliga rättigheter i Singapore
Utrikesminister Carl Bildt
Birgitta Ohlsson har frågat mig vad jag avser att göra för att i samtal med Singapores regering fördöma uppenbara kränkningar av de centrala mänskliga rättigheterna, yttrandefrihet och mötesfrihet.
Även om de flesta medborgerliga fri- och rättigheterna garanteras i singaporiansk lag präglas situationen för de mänskliga rättigheterna av inskränkningar och brister. Sverige har goda och omfattande relationer med Singapore, inte minst på det ekonomiska området. Detta hindrar inte den svenska regeringen från att i den bilaterala dialogen med Singapore påtala brister i respekten för de mänskliga rättigheterna.
Respekt för de mänskliga rättigheterna har också en självklar plats i dialogen mellan Europeiska unionen och Singapore. EU-kommissionen och medlemsstaterna är genom sina diplomatiska beskickningar i Singapore engagerade i en fortlöpande dialog med singaporianska myndigheter och det civila samhället om demokrati och mänskliga rättigheter.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
